א"יתון לשבת – גליון 14

נפתח בברכת חגים שמחים לחברינו הנוצרים שחוגגים עתה.

המון חומר נאסף, אני אנסה לעשות קצת סדר בהצפת המידע, כי הכל מאד מעניין! בגליון הפעם:

 1. הרחבת אופקים אקטואלית – על הקבר בתלפיות, ועל יציאת מצרים.
 2. חדשות ארכיאולוגיות – ידיעות נבחרות מהעיתונות הארצית.
 3. חדשות הסטודנטים – סיור לימודי מאורגן לירדן, קורס ערבית מדוברת, פעילות מגמה ירוקה, תמונות מהסיור האחרון ו- חשיפה – תגלית חדשה בסוסיתא!
 4. חדשות יונתן זיגמנד – הדייג שדג לנו את הידיעות הכי טעימות.
 5. תרבות יום ו' – גם חכמים וגם מוכשרים…

הרחבת אופקים:

קצת הרחבה בנושא אקטואלי לימים אלו – על יהודי אחד שמחר (25/12) חוגג יום הולדת (ולא רק הוא*).

בעקבות עניין שהתעורר באתר ושנלוותה אליו התכתבות עשירה במידע, עם ד"ר אלדד קינן, ד"ר להיסטוריה יהודית באוניברסיטת בר-אילן ומומחה להלכות קבורה יהודית בתקופת ישו, בחרתי להביא לפניכם סיפור מחקר מרתק שמעלה הרבה אמוציות וגם דברים אחרים… הנה ציטוט שיתן לכם קצת רקע מתוך כתבה שפורסמה תחת הכותרת – "ד”ר איתמר ברנשטיין :חזון העצמות היבשות של ישו":

"ב-1980 נתגלתה בירושלים, במהלך עבודות לבניית שכונה ירושלמית חדשה, תלפיות, מערת קבורה בת 2,000 שנה. במערה נמצאו עשר גלוסקמות (תיבות קבורה), שעל שש מהן נמצאו כתובות מעניינות במיוחד, עם שמות אנשים שבטח כבר שמעתם עליהם כמו ישוע בר יוסף (המוכר לכולנו כ-ישו), פעמיים השם מריה, ויהודה בן ישו – הבן האובד. התגלית המסעירה בירושלים, אלפים שנה לאחר מותו של האדם מן המאה ה-1 ששמו ישוע בן יוסף הסעירה אלפי חוקרים…"

בעקבות התגלית, יצר שמחה יעקובוביץ (הלא הוא הארכיאולוג העירום) סרט בשם "The Lost Tumb of Jesus" העוסק בתגלית (עוד מידע על הסרט בערוץ דיסקברי). הסרט עורר הדים רבים ובעקבות הסרט החליט הסמינר התיאולוגי של אוניברסיטת פרינסטון לקיים בינואר 2008 סימפוזיון בן שלושה ימים בירושלים שגרר תגובות סוערות בעולם המחקר ואף מחוצה לו (חלקן אפילו גבלו באלימות) – בקרו בקישורים הנ"ל ותקראו.
אם הנושא מרתק גם אתכם, אשמח להזמין את ד"ר אלדד קינן להקרנת הסרט בליווי הרצאה שלו. כתבו אלי באם אתם מעוניינים ונארגן את זה.

ואם בענייני סרטים עסקינן, וזה גם מתקשר בצורה יפה אל פרשת השבוע "שמות"
טים מהוני (Tim Mahoney), במאי ומפיק הסרט "Exodus Conspiracy" פרסם השבוע בבלוג של הסרט הודעת עדכון על התקדמות הפקת הסרט על יציאת מצרים, עליו הוא עובד כמה שנים. התכנון המקורי (ב- 2002) היה להפיק תכנית טלוויזיה באורך של שעה אחת בלבד על סיפור בני ישראל במצרים ועל יציאת מצרים, אך בגלל מורכבות המחקר והעבודה על סרט כזה המשלב תנ"ך, היסטוריה, ארכיאולוגיה, גיאוגרפיה, פתולוגיה, תיאולוגיה ופוליטיקה במזרח התיכון של ימינו – הפרוייקט גדל למימדים גרנדיוזיים, ואחרי שכבר היו כמה הקרנות מבחן, הסרט חזר לחדר העריכה וייצא משם, ככל הנראה, רק בעוד כמה חודשים. נמשיך לחכות.

חדשות ארכיאולוגיות:

חוקרים: מקור האנושות הוא בארץ ישראל

עדויות להימצאותו של המין האנושי בארץ ישראל כבר לפני 400 אלף שנה התגלו במערת קסם על יד ראש העין. מדובר בשרידים הקדומים ביותר של האדם הנבון שנמצאו בעולם, המערערים על התפיסה המקובלת לפיה מקורו באפריקה.

האם מתחת לאונ' בן גוריון מסתתרת עיר עתיקה?

רשות העתיקות חשפה ממצאים שמוכיחים: יישוב תת קרקעי מתקופה קדומה שכן בבאר שבע לפני אלפי שנים.
(ואני שואל: אם גם מתחת לאונ' ת"א היה ישוב – כפר ערבי – שייח מוניס, ומתחת למכללת כנרת היה כפר ערבי-אלג'ירי – סמח', מה ימצאו מתחת למרכז האוניברסיטאי אריאל??)

ארכיאולוגים חשפו קבר אחים של יהודים שנרצחו בידי כוחות רומניים בזמן מלחמת העולם השנייה.

ארכיאולוגים חשפו קבר אחים של יהודים שנרצחו בידי כוחות רומניים בזמן מלחמת העולם השנייה, בהתבסס על עדי ראייה, נחשף כי למעלה ממאה יהודים – גברים, נשים, זקנים וטף – נקברו בקבר אחים ביער. נמסר כי עד כה איתרו ארכיאולוגים בחפירות במקום 16 גופות.
(ואני שואל: אם יש תועלת בארכיאולוגיה באתרים מלפני פחות מ- 70 שנה, האם לא הגיע הזמן לשנות את חוק העתיקות?)

אוניברסיטת חיפה, הוציאה מאות תלמידים לחפירה ארכיאולוגית הקהילתית הגדולה

מאות תלמידי כיתות ט’ מאזור המועצה האזורית מנשה, השתתפו בחפירת תל-אסור, יישוב כנעני מתקופת הברונזה ? ד"ר שי בר מאוניברסיטת חיפה, מנהל החפירה; מדהים היה לראות כיצד כשמוציאים אותם מהמחשב, ומה’פייסבוק’ הם נכנסים לעבודה בהתלהבות וכמובן האושר העצום על כל חרס שהם מגלים. אני יכול לומר בביטחון גמור שיש פה הרבה תלמידים שהייתי שמח אם היו ממשיכים לחפור איתי גם במקומות אחרים". מעוניינים להצטרף? פרטים בדף הפייסבוק של הקבוצה ואצל ארי לוי.

הסדנא לארכיאולוגיה גלילית – חידושים בחפירות המשלחת המקסיקנית במגדל.

בתאריך 25 בנובמבר 2010, התקיים המפגש השני של סדנת החוקרים בארכיאולוגיה גלילית, של המכללה האקדמית כנרת, לשנת תשע"א. המפגש התקיים בחפירות שעורכת במגדל המשלחת הפרנציסקאנית בראשותו של פרופ' סטפנו דה לוקה.  במפגש השתתפו למעלה מ 30 חוקרים מאוניברסיטאות בארץ.

מצוקת נדל"ן ומחסור בקרקע? גם בתקופת בית שני

היהודים בתקופת היוונים והחשמונאים היו יכולים לעלות לארץ, אך רובם בחרו לחיות בגולה. הסיבה הייתה כלכלית – צפוף כאן. פרופסור זאב ספראי: "הארץ הייתה מהצפופות בעולם ומחולקת לנחלות. לא היה מקום לכולם, והעושר היה שייך לקליקה קטנה וסגורה. בחו"ל היו יותר הזדמנויות". נשמע מוכר?

ועוד:

בעקבות הפגנות הוכרז מעיין כאתר ארכיאולוגי והכניסה אליו נאסרה

מחצבה עתיקה נתגלתה סנהדריה

מנהל רשות העתיקות בסיכום הסיור בקיסריה: "הנזק עצום ודרמטי. הסופה גרמה לאסון לאומי"

ארכיאולוגים סינים גילו מרק בן 2,400 שנה

תכנית הכותל

חדשות הסטודנטים:

חשיפה – התגלה לפני כשבועיים בסוסיתא!

הממצא שבתמונה נמצא בבית המרחץ הרומי שבסוסיתא לפני כשבועיים. הממצא עשוי מסטוקו בעבודת יד. החוקרים מאוניברסיטת חיפה סוברים כי זהו הרקולס, סברה אחרת גורסת כי אולי זהו סילנוס בנו של הרמס או בנו של האל פאן ובן לוויתו או מדריכו של דיוניסוס אל היין, תמיד בראש התהלוכה עם מספר חיות. גילה את הסטוקו ניסים מזיג, מנהל האתר סוסיתא מטעם רשות הטבע והגנים הלאומיים.
תודה ל-מיה מזרחי! (מסלול עובדים)

תאריכים סופיים והרשמה לקורס בערבית / עתליה טורים

מצורפים שני קבצים- באחד יש את התאריכים הסופיים לקורס ובשני – טופס הרשמה לקורס. אני מבקשת (ממש יפה), שתדפיסו את הטופס הרשמה, תמלאו אותו ותביאו לי אותו עד ה-31/1/2011
כמובן שעדיף כמה שיותר מהר- אם לא יהיו מספיק סטודנטים מהמחלקה- נפתח את ההרשמה לסטודנטים מחוגים אחרים כדי שהקורס ייצא לפועל, אז עשו עימי חסד והביאו לי אותו בהקדם
שאלות, טענות ומענות ייתקבלו בברכה במייל או בטלפון 0528339575, עתליה.

הסיור לירדן יוצא לדרך! / ליטל שטרן

מעוניינים להבטיח את מקומכם בסיור לירדן? נא להעביר אלי תשלום ראשוני של 450 ₪ במזומן או בצק' לפקודת גיל-עד גלעד פלאי, (עדיף לשלם במזומן היות והכסף מומר לדינרים ירדנים) את התשלום יש לבצע עד –  14/01/2011 (זיכרו, שילמתם הבטחתם את מקומכם בסיור)   את יתרת הסכום יש להשלים עד שבועיים לפני הנסיעה. כמו כן מי שמעוניין בלינה משודרגת ייקח בחשבון שיהיה תשלום נוסף מלבד 1000 ₪ שנותרו לתשלום. לברורים ושאלות: שטרן ליטל 0504509504

"כולם בשביל אחד": המגמה הירוקה של המכללה האקדמית כנרת פורצת שבילים!

עדי אירבאוך, רכזת תא מגמה ירוקה במכללה האקדמית כנרת, מציינת: "זו פעילות המשך לפעילויות הרבות של המגמה הירוקה הארצית בחופי הכנרת. הפעילות נוצרה מתוך הרצון של הסטודנטים לעשות מעשה, לקום ולפעול למען הנגישות לכנרת, למען המשפחות והמטיילים הרבים. אנחנו רוצים להחזיר את הכנרת לעם ומקווים שבעתיד הקרוב נוכל להמשיך גם את השביל בחזית המכללה האקדמית כנרת, המכללה שלנו."
מלבד עדי, שהיא סטודנטית שנה ג' במחלקה ללימודי א"י, רוב משתתפי היוזמה הברוכה הזו לומדים במחלקה, גאים בכם! לידיעה המלאה באתר המכללה. לכתבה עלינו ב- NRG מעריב!

סיור לתעלת ההטיה בירדן ההררי עם ד"ר גיורא גודמן

אתמול (חמישי) נערך סיור מוצלח במיוחד לירדן ההררי עם ד"ר גיורא גודמן, הסיור עסק בנושא בעיות המים, החקלאות והביטחון באזור בעשורים הראשונים של מדינת ישראל. סיכום של הסיור יועלה בקרוב ע"י ליטל שטרן, אם מי מהחברים/ות כתב/ה סיכום משלו/ה ורוצה לפרסם – בשמחה! שלחו אלי את הסיכום ואני אפרסם באתר. אבל בינתיים, אתם מוזמנים לצפות בתמונות מהסיור ובשני סרטונים קשורים מאוסף הסרטים היהודיים של סטיבן שפילברג, שפורסמו כאן כהכנה לסיור.

חדשות יונתן זיגמנד

תמונות שפרסמה הקרן לחקירת ארץ ישראל מסוף המאה ה- 19 ותחילת המאה ה- 20:
www.flickr.com/photos/palestineexplorationfund/with/5226286805

ארכאולוגיה-עשרת הממצאים החשובים של השנה 2010 (אף אחד מהם לא בישראל).
www.archaeology.org/1101/topten

החלה תחרות הצילום "חקלאות בנוף הישראלי 2011
www.kanat.co.il/article_page.asp?id=956&scid=0

הפתרון להצפות בדרום ים המלח – קציר המלח
www.teva.org.il/?CategoryID=232&ArticleID=5515&Page=1

למען הצלת המין: לענת העוזנייה דרוש חתן
www.bimcom.co.il/Content.aspx?id=302

ללמוד לטינית-מפורום בלשנות בפרש
www.fresh.co.il/vBulletin/showthread.php?t=485276

נסיעת אוטובוס לת"א: לצפוניים זה עולה יותר
www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3975900,00.html
(סיבה מספיק טובה לעבור למסלול העצמאי ללימודי א"י – לא צריך לנסוע פעם בשבוע לאונ' בר-אילן…)

כתובת בכתב חרטומים התגלתה בסעודיה. זהו הפעם הראשונה שהתגלה כתובת מסוג זה. הכתובת מזכירה את רעמסס השלישי
arabnews.com/saudiarabia/article182756.ece

תרבות יום ו'

ארי לוי, מותיקי המחלקה וכח חדש בחוליית הסקר של פרופ' אדם זרטל משתף בשיר עם הכותרת: "אדם"

רותי עצמון, מייסדת הקבוצה "שירים עברים", משתפת בקליפ בעריכתה תחת הכותרת: "2 דקות שמסכמות את מה שקורה פה".

צח אלדן, יוצר מסוג אחר, משלב בין אוכל למוזיקה ומזמין אתכם להתארח מדי יום רביעי ב- Soup & Jam – המרקייה בדגניה א' – עוד תנועה חלוצית שתסחוף אחריה את כל הארץ…

ואם כבר הזכרנו את פייסבוק, אז הנה לכם קבוצה איכותית: תרבוּת ישראל הקדומה.
כתבה על יוצר הקבוצה המכונה "אהרון רוני" – שהוא מערכת הסברה של איש אחד, התפרסמה בעיתון המודפס "מקור ראשון" ניתן לקרוא את הכתבה באתר Yahoodi1 של אהרון רוני, הנה קטע נבחר:

"… כ-3,500 גולשים דוברי ערבית, חברי קבוצת 'תרבות ישראל הקדומה' של "אהרן רוני" בפייסבוק; שניים ממאות אזרחי מדינות ערב הגולשים מדי חודש באתר yahoodi1.com שלו. דווקא אהרן, להבדיל מהם, חושש להיחשף בשמו המלא, מחמת איזו עינא בישא. הוא בן שלושים, תושב השרון, בעל תואר ראשון בלימודי המזרח התיכון ומדעי המדינה ויכולת ביטוי מרשימה בערבית שרכש בעמל. זה כארבע שנים שהוא מריץ בהתנדבות יוזמות הסברה אינטרנטיות לעולם הערבי. מפעל מסועף של איש אחד, איש עדִין למראה שפרנסתו דווקא בתחום המוזיקה."

ועוד קצת פייסבוק – רשות העתיקות פרסמה סרטון מעניין תחת הכותרת: "שודד שחזר למוטב" – כן ירבו כמוהו.
(ואני חשבתי שזה ששמו דומה לאותו אחד שמחר חוגגים את לידתו – הוא גלאי המטבעות הטוב בישראל…)

הא"יתון לשבת נכנס למאגר הניוזלטרים של ישראל, אשמח אם תוסיפו שם המלצות/תגובות לניוזלטר:
www.newsletterguide.co.il/comments.php?c=1283634052

ואל תשכחו את הטוויטר שלנו המתעדכן כמעט מדי יום.

תודה ושבת שלום!
צחי הררי

* ישו לא לבד, ביום זה חוגגים יום הולדת גם לאל השמש הפרסי מיתרה, הורוס אל השמש המצרי, דיוניסוס היווני ואפילו קרישנה ההודי…

Author: צחי הררי

Share This Post On

תגובות לכתבה

6 Comments

 1. צחי היקר,

  תודה על הפנייה מחודשת לעניין תגלית שלוש הגלוסקמות ובהן עצמותיהם של אחד ישוע בר יוסף וקרוביו.

  מצד אחד שמות אלה היו שכיחים בקרב יהודים בתקופת בית שני כמו בתקופת בית ראשון. ישוע הוא צורה אחרת של השם יהושע או ישעיה. שניהם מבטאים תקווה לתשועת ה'.

  יחד עם זאת בתקופתו של ישו נצלבו רבים כמותו אך הנצרות בחרה מאוחר יותר להפוך את סיפור צליבתו של ישוע למיתוס המשרת את מטרותיה כמו גם סיפור העלמותו או העלמתו מקברו, כחיקוי למותו של אליהו המקראי. רבים מסיפורי נפלאותיו הם חיקוי לסיפורי מקרא ידועים על אליהו ואלישע.

  זה מזכיר לי אחד מידידיי, פרופ' למקרא בעל שם,ריאלי ומפוכח,שהזמינני לשמיעת דרשת יום ראשון בכנסייה. שנינו ישבנו והאזננו לדרשה הנוצרית ובטוחני ששנינו התייחסנו לנאמר כאל פולקלור. ובאמת, כך צריך להתייחס גם למיתוסים אחרים.

  שלך, ידידך, בנימים.

  Post a Reply
 2. בנימים שלום.

  קודם כל – טוב לשמוע ממך. ידיעותיך והארותיך תמיד מתקבלות בברכה ומוסיפות ידע ועניין!
  לגבי הנושא הזה, כפי שאמרתי עוד בשיחתנו הנעימה, כשארחת אותי בסוכתך בסוכות: אני תמיד פתוח לשמוע דעות – הגיוניות ו"הזויות" כאחד. אני גם אוהב להציג לקוראים כאן נקודות מבט שונות. מה כל אחד לוקח איתו הביתה? זה עניין שלו… אני עוד לא למדתי את הנושא הזה לעומק, וגם לא בטוח שאלמד מפאת חוסר בזמן, אבל זה מעניין ולכן הבאתי את זה. היה או לא היה? – ישפטו הקוראים.

  אני לומד עכשיו על ראשית הנצרות מפי ד"ר יעקב אשכנזי, והוא מנתח ומראה שכל האוונגליון של מתי מבוסס על הקבלות לסיפורים מהתנ"ך. כמובן שגם באיסלאם ניתן למצוא "העתקות" מהיהדות ומהנצרות, ואם נבדוק את התנ"ך נמצא גם שם מקבילות או "העתקות" ממקורות קדומים יותר, פרעוניים או מסופוטמיים, כמו "עלילות גילגמש" (שגם עוד לא הספקתי ללמוד). אני לא חושב שזה פסול – להיפך, דת, כמו כל דבר, נתונה להשפעות הזמן והסביבה בעיקר בשלבי התהוותה, זה מה שמאפשר לבני האדם לקבל ולאמץ אותה. לדוגמא: היום (25/12) נחוג כיום הולדתו של ישו, אך לא רק – זהו תאריך סמבולי בו נולדו אלים פרעוניים, פרסיים, יוונים ואפילו הודים…

  אני לא מבין את ההתלהמות ואת הבלאגן מסביב לעניין הזה, אני חושב שרק מי שאינו חזק באמונתו ואינו בטוח בעצמו – חושש שמא ישמוט מישהו את השטיח מתחת לרגלי אמונתו.
  אך מי כמוך וכמו קהילתך מוכיחים חוזק ועמידה איתנה של אמונה עקבית ללא פשרות הראויים באמת להערצה.

  בברכה ובידידות,
  צחי

  Post a Reply
 3. לבנימים וכל הספקנים. את טיעון "השמות נפוצים" אפשר להמשיך להעלות עד אין סוף – זה לא יהפוך אותו לנכון. קודם כל, אם השמות נפוצים – אז למה הם לא יכלו להיות במשפחה של ישו? אבל הטיעון הזה שלי הוא לא יותר מתרגיל לוגי. השמות לא היו נפוצים, הם לא היו שמות כינוי (בשביל זה צריך קצת להעמיק בהלכות קבורה רלוונטיות), נהפוך הוא: לפחות שניים מהם נדירים ביותר.
  בכנס שערכה פרינסטון בעניין הוכח שהשמות לא היו נפוצים ובעיקר שהשיטה בה השתמשו בעלי הטיעון הזה היא שגויה ומטעה.
  אגב – מתנגדי הרעיון שמדובר בקבר ישו הסכימו רק פעם אחת לדיון פומבי. מאז הם לא מוכנים לזה יותר, אבל זה לא מפריע להם להסתובב בעולם ולהסביר באופן חד צדדי את דעתם. יש לך רעיון שיסביר את סירובם?
  ולמען הדיוק – אני ממש עוד לא דוקטור, אלא בעיצומו של התואר.

  Post a Reply
 4. התיאוריה שלי היא שישו נצלב ע"י הרומאים ביום ששי ערב פסח 7 לאפריל 30 לספירה, שרד בנראה את צליבתו אך נפטר כ40 יום לאחר מכן מזהום פצעיו בכפר בית עניא בצדו הדרומי של הר הזיתים, משם נלקחה גופתו לקבר משפחתו במזרח תלפיות,

  Post a Reply
 5. אכן דיונים מעניינים אתם מנהלים פה..
  כמה מהדעות מבוססות וכמה מהן ניתן בקלות להפריח.

  לאיתמר- שמחתי לראות שכתבת שיש לך "תיאוריה" כי אכן לא ניתן לכנות את מה שכתבת בשום שם אחר.
  אני לא יודעת מה רמת הבקיאות שלך בנושא וגם לא מחפשת להתווכח.
  רק מפנה את תשומת לבך- לחוסר ההגיון שאני רואה בתיאוריה שלך.

  משום מה, אני משוכנעת, שלו היית סובל הלקאות והתעללות, נצלב באכזריות מול שמש קופחת ולבסוף נידקר בצדך בתור ווידוי הריגה ונלקח למערת קבר מתוך המחשבה שכבר מתת, היה לך מאוד קשה לשרוד 40 יום, בתנאים הסנטריים של אותה תקופה..
  מה גם שכשישוע נגלה שוב אל תלמידיו (והרי על סמך זה אתה טוען שהוא שרד 40 יום) הוא הופיע במקומות שונים, אכל איתם, פגש אותם במסע דייג, הלך איתם את הדרך לעמאוס והטיף את הבשורה. כמו כן כתוב שבחלק מהמקרים תלמידיו לא זיהו אותו כי היה נראה כמישהו אחר.

  אז אני לא פרופסור בתחום ולא חושבת שגיליתי לך את אמריקה, אבל אולי תיאוריות הן לא משהו להתבסס עליו.

  יום טוב!

  Post a Reply

Trackbacks/Pingbacks

 1. גלוסקמה בעלת מידות לא שגרתיות נמצאה בחצר בית פרטי בטבעון | לומדים: ל - [...] יש לנו כבר סיפור אחד במחלוקת על גלוסקמאות מימי בית שני וזהות הנפטרים שאוחסנו [...]

Submit a Comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אימות אנושי (למניעת ספאם) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.