ארכיוני העיתונות היהודית ההיסטורית עולים לרשת!

עכשיו אפשר לנבור בארכיונים מהמחשב בבית! אז אל תגידו אין "דבר"…

האתר "עיתונות יהודית היסטורית" מכיל עיתונים יהודיים אשר התפרסמו בעבר בשפות, במדינות ובתקופות שונות. הגרסאות האלקטרוניות של העיתונים מאפשרות צפייה במראם המקורי וחיפוש בכל המלל שפורסם בעיתון לאורך שנות הופעתו.

בין העיתונים הזמינים לחיפוש חופשי באתר:
היום (סנט פטרבורג) מעריב חבצלת השקפה המליץ הצפירה הזמן דבר הצבי המגיד Palestine Post Bulletin de l'Alliance ועוד…

"בלחיצת כפתור אחת ניתן להגיע לכל האזכורים הנמצאים בעיתון על אודות אירוע מסוים, אישיות, קהילה או כל דבר אחר", מסביר מייסד האתר, פרופ' ירון צור. "למעשה, לחיפושי מידע שדרשו בעבר דפדוף רב-שנים בגיליונות עיתונים רבים יידרשו כעת רק שניות ספורות". לדבריו , הקמת האתר תאפשר לחוקרים, למורים, לתלמידים ולציבור הרחב גישה מהירה, קלה וחסרת תקדים למידע שעד כה היה רחוק מהישג ידם. "אין ספק כי מדובר בפריצת דרך", אומר מנהל הספרייה הלאומית, אורן וינברג.

"בעולם המערבי נעשים מפעלי דיגיטציה ענקיים, למשל בספריית הקונגרס בוושינגטון, בספרייה הבריטית באנגליה ועוד. אלה מפעלים ממשלתיים, ובארץ לא הייתה יוזמה ממשלתית כזאת", אומר בצער פרופ' צור, "היא מתרחשת בפרויקט שלנו. זה צומת שנפגשים בו הספרייה הלאומית, ההיי-טק הישראלי ואוניברסיטת תל אביב".

למרות מגבלות זכויות יוצרים, בחרו שני עיתונים גדולים מעריב ו"דבר" להעניק לפרויקט את הרשות להעלות את המידע הרב לרשות הציבור באינטרנט. "אנחנו בטוחים שאחרי מעריב יבואו עיתונים נוספים", אומר פרופ' צור. ל מעריב יש חלק גדול בפרויקט, ואנחנו מקבלים אינדיקציות מרחבי העולם שלא רק יהודים מתעניינים באתר, אלא גם בני דתות אחרות, למשל מהעולם המוסלמי". אירוע לציון השקת האתר יתקיים בספרייה הלאומית הערב.

Author: צחי הררי

Share This Post On

תגובות לכתבה

Submit a Comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אימות אנושי (למניעת ספאם) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.