יום ראשון של "קמפוס-כרמל", או: למה כרתנו 200 עצים ביערות הכרמל?

סיכום יום ראשון של קמפוס כרמל – יום חמישי, 24/2/2010

אם היו מבקשים מכם להתנדב לעבודה ביערות הכרמל, נכון שהדבר הראשון שהיה עולה לכם בראש זה נטיעות של עצים צעירים ורעננים במקום אלו שנשרפו?
גם אנחנו חשבנו כך, כשנתבקשנו להתנדב לכמה שעות עבודה במסגרת "קמפוס כרמל" אותו מובילה ד"ר דלית גסול מהמחלקה ללימודי ארץ ישראל במכללה האקדמית כנרת.
אך נכונה לנו הפתעה – כשהגענו אל השטח התבקשנו לעשות בדיוק את ההיפך: במקום לנטוע – לכרות עצים צעירים! למה הסכמנו לעשות זאת? על כך בכתבה הבאה…

העצים שנכרתו

בשעה 7:30 בבוקר יצאנו באוטובוס של דוד הנהג החביב, מהמכללה אל עבר הכרמל, לאחר סיבוב איסוף סטודנטים מקיבוצי הסביבה המשכנו אל עבר הכרמל.

לאחר ארוחת בוקר באחת מפינות החמד הירוקות שנשארו בפארק הכרמל, וסקירה פיסית על הכרמל שהעביר הסטודנט תום חזן, המשכנו אל המשימה הראשונה של היום – התנדבות בעבודה להצלת יערות הכרמל.

פגשנו את אליענה רטנר – רכזת מתנדבים בממשק צומח, פארק הכרמל, רשות הטבע והגנים. שהסבירה לנו על בעיית האורנים ועל חשיבות המשימה שלנו:

עצי האורן שניטעו בידי אדם מתרבים ומשתלטים על נוף יערות הכרמל ואל מול היתרונות שלהם והנוף ה"ירוק בעיניים" שהם יוצרים, הם גורמים לבעיות רבות – הם מתרבים וגדלים בצפיפות עד למצב שבו נוף של עץ אחד חופף לנוף של העץ שלידו וכך נוצרת מעין סככה מעל פני הקרקע שחוסמת את קרני השמש מלחדור פנימה, "סככה" זו, יחד עם מצע מחטי האורנים הנושרים ונאספים על פני הקרקע – מונעים ממינים רבים של צמחים ובעלי-חיים להתפתח. השטח הריק מצמחיה שבין האורנים אף נקרא "מדבר אורנים". צפיפות התפשטות האורנים אף פוגעת בסיכויי ההתפתחות של אורנים אחרים שנלחמים באחיהם על מקורות המחיה שלהם – המינרלים והמים שבקרקע.

כאילו לא די בנזקים אלו – כשמתפשטת שריפה, צפיפות האורנים הופכת להיות חבית נפץ של ממש! מחטי האורנים והשרף שבתוך העץ הם חומרים דליקים מאד, כשהעץ נדלק ובוער, הוא מיד מתפשט אל העצים הסמוכים לו ויוצר רצועות אש אדירות שקשה עד בלתי-ניתן להשתלט עליהן, כפי שאכן ראינו בשריפה הגדולה והקטלנית בדצמבר 2010.

ועל כן המשימה שניתנה לנו לא היתה לנטוע, כי אם לכרות על מנת לדלל את כמות האורנים בתא שטח נתון בו צמחו אורנים צעירים רבים בצפיפות, לאחר 2 שריפות קודמות, זו של 1989 וזו של 2005.

לדברי אליענה רטנר, הפרויקט של דילול האורנים החל לפעול בשטח לפני כחודש, ואנו קבוצת הסטודנטים הראשונה שהתנדבה וכבר יצאה לעבודה בשטח. בפרוייקט לוקחים חלק חיילי צה"ל, ותלמידי בתי ספר וסטודנטים נוספים עתידים להצטרף אליו בקרוב, כאשר התכנית היא לדלל את כמות האורנים בכל שטח הכרמל. בשריפה של 2010 יגיעו לטפל בעוד זמן רב, בינתיים מניחים לטבע לעשות את שלו בשטחים שנשרפו, ללא התערבות אדם.

לאחר שהבנו כי דילול האורנים הוא חשוב ואף הכרחי לשמירת המגוון הביולוגי ביערות הכרמל, נרתמנו לעבודה, ואפילו דוד הנהג הצטרף לעבודה. אליענה חילקה לנו מסורים, מזמרות גדולות וכפפות, וסימנה עבורנו בסרט ירוק את עצי האורן הבריאים אותם יש להשאיר ולא לגדוע. ניגשנו לעבודה ברצינות ונמרצות רבה ובמשך כשעה וחצי של עבודה מאומצת הכוללת גיזום, ניסור ופינוי עצים קטנים ובינוניים, דיללנו כ- 120 עצי אורן שרובם היו חולים ובמצב התפתחותי לא טוב. ד"ר דלית גסול, כהרגלה, נתנה דוגמא אישית למופת ולא חדלה לרגע מעבודה.

תום חזן לא נח לרגע

בכדי לשלב קצת תורה בעבודה, עשינו הפסקה בה העבירו הסטודנטים יונתן זיגמנד ואילה כהן סקירה על "שריפות במבט תיאורטי עולמי", והסטודנטים שלומי לחמי ועמית שמאלי העבירו סקירה על "ממשק היערות בישראל", ד"ר דלית גסול הוסיפה על דברי הסטודנטים ואחרי כוס קפה ותה מהביל, מעשה ידי הסטודנטית ליטל שטרן להתפאר, חזרנו לעבודה בכוחות מחודשים לעוד כשעה וחצי של עבודה.

כבר במהלך העבודה, שיבחה אותנו אליענה, רכזת המתנדבים ברט"ג ואמרה בהתפעלות שהחבר'ה נותנים עבודה יוצאת מן הכלל ושמזמן לא היתה לה קבוצה כזו רצינית של מתנדבים שעובדים במרץ ולא נחים לרגע. כשסיימנו את העבודה היא גם שבחה את אחוז הבנות הגבוה בקבוצה שלא פחתו במאומה בעבודתן מהבנים.

מיכל וטל גוררות עץ לא קטן!

במשך העבודה ליווה אותנו גם צוות צילום של 3 תלמידי תיכון שמפיקים סרט על השריפה בכרמל והשפעותיה על הטבע, כפרויקט גמר לבגרות במגמת תקשורת בישיבה התיכונית של "בני עקיבא" – "קרית-הרצוג" בבני ברק. הצוות: עוז גולדשטיין – במאי, עילי הורוביץ – מפיק ועורך, ניב איזיבוצקי – צלם. המורה ומנחה הפרוייקט (לא נוכח) הוא יוצר הסרטים הידוע חנוך זאבי ("החברים של נאדיה").

לאחר סיום העבודה המשכנו אל פארק החי-בר אל ארוחת הצהריים המשותפת שהפכה כבר למסורת ושם דבר במחלקה ללימודי א"י במכללה האקדמית כנרת – כל אחד מהסטודנטים מכין משהו בבית (רשימה עוברת כמה ימים קודם לצורך תיאום) החל מפיתות, לבנה וחומוס מעשה יד – ועד אורז, סלטים ועוגות מצויינות, כך כולם נהנים מארוחה מלאה, טעימה ומזינה, כמובן שגם אנשי רשות הטבע והגנים שארחו אותנו הוזמנו ונהנו מהארוחה העשירה ואף חלקו מחמאות על הדינמיקה הקבוצתית המצויינת. בין הסטודנטים יש כאלו שכבר עברו 3 מוסדות לימוד אחרים (האוניברסיטה העברית י-ם, אוניב' חיפה, ואוניב' בר-אילן) והם מדווחים ששיתוף כזה יש רק במכללה האקדמית כנרת! במקומות אחרים, כל אחד מביא את הסנדוויץ' שלו ואוכל אותו לבד בפינה שלו.

בחי-בר כרמל שמענו מפי עמי דורפמן – מנהל מרחב גליל תחתון ועמקים ברשות הטבע והגנים, סקירה מקיפה על רשות הטבע והגנים, משימותיה והאתגרים איתם היא מתמודדת.

המשכנו עם הפקח אייל כהן, אל מרפסת התצפית העליונה לתצפית וסיפור השריפה הגדולה של דצמבר 2010 יום אחר יום.

סיימנו את ביקורנו בחי-בר בסיור מודרך עם יעקוּב, מגדֶל היחמורים, שסיפר לנו את סיפור הברחתם ארצה מעירק, ואף הרחיב על מנהגי החיזור והרבייה של היחמורים.

עייפים, אך משועשעים מסיפוריו, המשכנו אל התחנה הבאה – תחנת פארק הכרמל של שירותי הכבאות, שם פגשנו בכבאים חיים ויוסי שסיפרו לנו על עבודתם השוטפת בכלל ובימי השריפה בפרט, ענו על השאלות הרבות של הסטודנטים ולבסוף גם הציגו בפנינו את הכבאית החדשה והציוד המשוכלל שבה. למברכים על מהירות התגובה של הגורמים הממונים – אל תמהרו לשמוח, הכבאית נרכשה עוד לפני השריפה, אך הגיעה רק אחריה, את תקציבי הענק שכביכול הוזרמו לשירותי הכבאות, עליהם דיווחו בתקשורת, הכבאים עוד לא פגשו

נתן אלבז מרשות שמורות הטבע והגנים הוסיף וסיפר על שיתוף הפעולה ההדוק והיעיל שבין הרט"ג לבין שירותי הכבאות בכל אירוע המתרחש בשטח המשותף לאחריותם.

 

חשוב לציין כי הסטודנטים לא עשו חיים קלים לאף אחד מבעלי התפקידים עימם נפגשו, הם שאלו שאלות ענייניות ונוקבות ותבעו תשובות רציניות, בעלי התפקידים השונים העריכו את הגישה הרצינית ודיונים מרתקים התפתחו, חבל רק שבשל אילוצי הזמן חלק מהדיונים נקטעו באיבם.

עוד יומיים מלאים ועשירים בתכנים ובמפגשים עם בעלי תפקידים ובכירים ברשויות הנוגעות לעניין עברו על שאר הסטודנטים שהשתתפו בקמפוס, סיכומים שלהם יועלו לאתר בימים הקרובים…

התמונות מהפעילות:
Error: the communication with Picasa Web Albums didn't go as expected. Here's what Picasa Web Albums said:

Error 404 (Not Found)!!1

404. That’s an error.

The requested URL /data/feed/api/user/lomdim.org.il/album/Carmel?kind=photo was not found on this server. That’s all we know.

Author: צחי הררי

Share This Post On

תגובות לכתבה

Submit a Comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אימות אנושי (למניעת ספאם) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.