גוונים של ירוק ושחור / ד"ר דלית גסול

‏3.3.11 – קמפוס כרמל תשע"א

"קמפוס כרמל- שימור מול פיתוח" יצא השנה לדרך, זו הפעם השניה.
מטרתם של קמפוסים, מנקודת מבטי, הינה למידה חוויתית, משותפת ומשתפת הכוללת גם את כל החושים.

גוונים של ירוק ושחורב"הר הירוק כל ימות השנה" כיוונתי לכך שנכיר גוונים שונים של ירוק.
ומהם גוונים?
גוונים הם הדקויות.
גוונים הם ההכרה שכאשר אנו מתבוננים – לא כולנו רואים את אותו הדבר.
גוונים הם ההבנה שיש יותר מדרך אחת.
הם גם ההבנה שישנן דרכים מנוגדות.
ניתן לראות גוונים שונים כאשר אנו מודעים למורכבות ולמגוון ההשפעות.

בתחילת דצמבר, 2010, זמן רב לאחר שכל פרטי הקמפוס והלוגיסטיקה היו סגורים פרצה השריפה הגדולה בכרמל. מיד שונה הנושא המרכזי של הקמפוס לנושא השריפות.
כך יצא שבנוסף להכרות עם גוונים שונים ירוק – הכרנו גם גוונים שונים של שחור.. ואכן למדנו שכמו שהתפיסות הסביבתיות הן מגוונות ומשתנות – כך גם תפיסות וגישות לגבי הערכות לקראת שריפה, התנהלות בעת השריפה  – וממשק השטח לאחר השריפה.
מצאתי חשיבות גבוהה להפגיש אתכם עם אנשי השטח, המומחים בתחומם. זאת מתוך אמונה שמפגש בלתי אמצעי, השונה מקריאת מאמרים וסקירה תאורטית, יפקח את עיניכם למורכבות, לדקויות, להתלבטויות ולגוונים השונים.
כך עם רעיה שורקי, שבתבונה וברגישות פרשה לפנינו קונפליקט מתמשך שיש בו פנים רבות, פוליטיקה החורגת גבוה מתחומי ההר ומשא ומתן מתמשך בין תפיסות עולם שונות וצרכים שונים. לנהל משא ומתן שכזה יכול רק מי שרואה יותר מצבע ירוק אחד.
פגשנו גוונים שונים של ירוק בין נקודת מבטם של נתן אלבז ואיל כהן פקחי הכרמל מטעם רט"ג, לנקודת המבט של יעקב ארק, היערן הגושי של הכרמל מטעם קק"ל. בתווך, אנשי המדים השחורים, כבאי תחנת כיבוי אש כרמל מהם למדנו שהם כלל לא מבדילים.. מי קק"ל, מי רט"ג.. העיקר שכולם עובדים בשיתוף פעולה. גם את לובשי המדים הירוקים , אנשי צה"ל המתאמנים בשטחי אש בכרמל פגשנו. למדנו מהם כמה מורכב הוא הקונפליקט. הר אחד, צרכים רבים.
כמה סימבולי – מדים ירוקים ומדים שחורים.. שחור וירוק, כמו הפסיפס הנופי שנותר בכרמל לאחר השריפה.

פגשנו העצמה של הטבע וכמיהה לשלמות גם בגנים מטופחים ברמת הנדיב. האם הם מהווים סתירה לגישות של שימור טבע? או אולי נקודת מבט שונה? ותוך כדי דיברנו הרבה על האדם,  תרבויות ודתות שונות, וכיצד הוא התייחס ומתייחס אל ההר ואל הסביבה.

שאלתם אותי, בשיחת הסיכום "אז מי צודק"..?

בקמפוס, ראינו שאין אמת אחת ואין דרך אחת. ראינו גם שאין מענה חד משמעי לשאלה "האם שריפה הינה אסון או הזדמנות.."? מצד אחד אסון – פגיעה בנפש, ברכוש, פגיעה נופית, פגיעה תיירותית… אך גם הזדמנות לגיוון נופי, להעשרת מגוון המינים – ובעיקר – הזדמנות לעצור, לבחון, לחושב כיצד לפעול. הזדמנות לשינוי.

מתוך המפגשים והגישות השונות, ומתוך מגוון ההתנסויות האישיות שלכם, אמונתכם והשקפת עולמכם, תגבשו לכם את הגוונים הקרובים לליבכם.

חזרתי הביתה בהתרוממות רוח על שלושה ימים נפלאים בחברתכם. התרוממות רוח על העניין שהפגנתם, על התגייסותכם חדורת ההתלהבות לשיקום שטח שנשרף בעבר, על תשומת הלב המיוחדת שהקדשתם לרפרטים. על השאלות המעמיקות ששאלתם את האנשים שפגשנו. ובעיקר, על רוחב הלב שאתם מפגינים אחד כלפי השני, על עוצמתכם כיחידים וכקבוצה. אני מודה לכם על כך.

להכיר ולהבין את הסביבה בה אנו חיים זו למידה אין סופית. אני מאחלת לכם למידה מגוונת, מאתגרת ומעוררת שאלות ועניין.

שלכם,
דלית

צילמו: אורטל עמר, אילה כהן וצחי הררי – לחצו על השמות למעבר לאלבומי התמונות המלאים.

דר' דלית גסול
ד"ר דלית גסול

קמפוס כרמל בשטח
הסטודנטים בכרמל

מנופי הכרמל לאחר השריפה
גוונים של ירוק ושחור

Author: צחי הררי

Share This Post On

תגובות לכתבה

Submit a Comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אימות אנושי (למניעת ספאם) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.