כל האמת על "תגלית הממצא הארכיאולוגי הנדיר" בכנרת…

וואי, עבדו עלי! ואני האמנתי שמצאתי שורשים...

וואי, עבדו עלי! ואני האמנתי שמצאתי שורשים...

למי שקרא את הכתבה הקודמת, על כך שבמהלך העבודות לפריצת שביל "סובב כנרת" נחשף ממצא ארכיאולוגי נדיר ביותר! ותהה מאיפה צצה התגלית "המדהימה" הזו – אז כפי שסעדיה החכם כבר גילה בתגובות – זו היתה מתיחת אחד באפריל.
מהטלפונים שקיבלתי מאנשים שביקשו לקבל פרטים על התגלית החשובה, אפשר להבין שהיא אפילו היתה די מוצלחת…

אז נכון שהיינו שמחים אם היה מתגלה לנו כזה אוצר כאן מתחת לאף, אבל כנראה שנצטרך להרחיק קצת יותר בכדי להגיע לתגליות הגדולות, אם כי  בהתחשב בנקודת המוצא – זה לא הרבה.
אבל כדי להצדיק את המוניטין של האתר כ"אתר לימודי וענייני", הנה ההסברים על כל "סיפור התגלית":

אמיתי:

הסטודנטים והילדים באמת צולמו, אבל יום לפני, בהכנות לפעילות שתהיה במכללה האקדמית כנרת ב"יום מעשים טובים" ב- 5/4/2011,  בו יפרצו עובדי המכללה, יחד עם הסטודנטים והתלמידים את "שביל סובב כנרת" הדרומי לאורך חופה של המכללה האקדמית כנרת.

לא אמיתי:

תיבה חתומה עשויה ברונזה ובתוכה 12 מטבעות – לא שמעתי על ממצא כזה, אשמח לדעת אם מישהו כן שמע על שימוש בתיבת ברונזה לאחסון מטבעות בתקופת בר-כוכבא.
מצאתי כתבה על תיבה אחת כזו שנמצאה במקרה בסוריה, אבל היא קדומה בכמה מאות שנים.

מטבעות זהב עם הכיתוב "שמעון" ו-"לחרות ירושלים" המתוארכים לימי מרד בר-כוכבא – לעניות דעתי הצנועה, אין מטבעות זהב של מרד בר-כוכבא, נמצאו מטבעות רבים עשויים ברונזה וכסף עם הכיתוב "לחרות ישראל" , "לחרות ירושלים" או "לגאולת ישראל" המיוחסים למרד בר-כוכבא, רובם היו מטבעות רומיים שנטבעו מחדש ע"י המורדים. כן נמצאו מטבעות זהב רומיים במטמונים לצד מטבעות המרד, אך הם לא נטבעו מחדש.
תמונת המטבע נלקחה מויקיפדיה. על אף צבעו, לא מצאתי שכתוב שם שהמטבע היה מזהב.
היד עליה מונח המטבע היא יד אמיתית (היד שלי!) ובאמת צולמה במקור עם מטבע, אך מברונזה, אותו מצאנו אותו בחפירה ארכיאולוגית עם ד"ר מוטי אביעם בתל רכש בקיץ האחרון.
תמונת המטבע היד
קצת פוטושופ והכל מסתדר…

אוסטרקונים הכתובים עברית עתיקה – מילא אוסטרוקונים, אבל עברית עתיקה כבר לא היתה ממש בשימוש בימי בר-כוכבא. כבר בתקופת בית שני, עברו לכתב המרובע, אם כי הכתב העברי הקדום המשיך לשמש למטרות כתבי קודש. אמנם על מטבעות המרידות נכתב בכתב הקדום, אך קשה להניח שרשימות כמו "תפרוסת כוחות" היו נרשמות בכתב הקדום.

תפרוסת כוחות בר-כוכבא בגליל – אם זה היה אמיתי, זו היתה התגלית החשובה ביותר! כי ככל הידוע לנו עד עתה עפ"י הממצאים – הגליל לא השתתף במרד כלל..

העדכון:

טוב, אז אחרי שקיבלתי כמה תגובות רציניות וכדי שאנשים לא ישארו כל השבת במתח, פרסמתי "עדכון" שמטרתו היתה להבהיר כי כל הסיפור לא היה ולא נברא:

חתיכת פפירוס – כידוע, פפירוס לא יכול להשתמר במשך 1,900 שנה במקום שיש בו מעל כ-50 מ"מ גשם, בטח לא לחוף הכנרת שבטח ידעה גשמים רבים ועליות במפלס במשך השנים (הלוואי עלינו שוב בקרוב).

כד שמן אחד, 4 אשכולות תמרים, שק חיטה אחד ו-4 שקי סוכר – מפונקים החבר'ה… מי ששם לב לחזרה על הספרות 1 ו-4 בטח כבר הבין את הרמז (1/4 = אחד באפריל), אבל גם מי שלא, בטח הבין שסוכר לא היה יכול להיות כתוב ברשימה כזו, מהסיבה הפשוטה שלוחמי בר-כוכבא לא ידעו מה זה, הסוכר הגיע לא"י רק בתקופה המוסלמית.

לסיכום – אמנם הכל דמיוני, אבל אולי חוץ מהפפירוס והסוכר, כל השאר יכול אולי עוד יום אחד להתגלות ובאמת לעשות מהפכה בכל הידוע לנו על תקופת מרד בר-כוכבא… ואולי זה באמת יקרה ביום שלישי?? אולי באמת יתגלה איזה אוצר ארכיאולוגי במהלך פריצת שביל סובב כנרת? התנדבו לעבודות ואולי תהיו חלק מתגלית היסטורית!

ומילה אחרונה לסעדיה – אחרי כל זה, אפשר להגיד שסעדיה הוא לא רק חכם – סעדיה גאון!


הזה וכתב: צחי הררי

Author: צחי הררי

Share This Post On

תגובות לכתבה

1 Comment

  1. אמור מעתה: "סעדיה גאון!"

    Post a Reply

Submit a Comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אימות אנושי (למניעת ספאם) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.