כתבה בהארץ בנושא הויכוח על ארכיאולוגיה של תקופת הברזל והקשר למקרא

אתמול (21/4/2011) פורסמה באתר "הארץ" כתבה עם הכותרת: "סערה בעולם הארכיאולוגיה: האם בחירבת קאייפה נמצאה הוכחה לקיומה של ממלכת דוד?" הכתבה עוסקת באתר החפירות חירבת קייאפה, הידוע גם כמבצר האלה בו חופר הארכיאולוג פרופ' יוסי גרפינקל מהאוניברסיטה העברית בירושלים שמתאר את האתר: "יש לנו פה עיר מבוצרת עם חומה שהתנשאה לגובה של שישה מטרים, שחיו בה כ-500 עד 600 אנשים. באתרים אחרים בארץ לא תראה כאלה בתים, חומות, מדרגות, שערים עומדים". היישוב המרשים מוקף חומת סוגרים – חומה כפולה המורכבת משיני סלע גדולות, השוקלות שבעה עד שמונה טון. הביצורים הללו עדיין מתנשאים לגובה של שניים-שלושה מטרים, ומכתרים שטח של 23 דונם. לאורך חלקה הפנימי של החומה בנויים כ-90 בתים, שרק חלק קטן מהם נחשף עד כה.

ייחודו של האתר הוא שנמצאו בו עשרה חרצני זיתים שתוארכו על פי פחמן 14 למאה העשירית לפנה"ס – תקופת הממלכה המאוחדת, ואוסטרקון עם כתב עברי קדום, ספק כנעני, ממנו פוענחו 18 מילים, מהן 8 מופיעות במקרא. החיבור של התיארוך יחד עם הממצאים של עיר עם ביצורים מונומנטליים ועם בניה מתוכננת מוכיחים, לטענת גרפינקל, כי מלכות דוד ושלמה לא היתה "שייח באוהל בדואי" ששולט על כמה מאות אנשים ועיזים בירושלים, כפי שטוענים המינימליסטים, אלא מלכות חזקה ויציבה הנשענת על פריפריה בה יש ערים חזקות כמו מבצר האלה, אותה גרפינקל מזהה עם "שעריים" על שום שני השערים שבה היחודיים למקום. ממצאים נוספים המחזקים, לדברי גרפינקל, את ההנחה כי מדובר באתר "יהודאי" הקשור לממלכה המאוחדת ולאמונה מונותאיסטית, הם כלי פולחן – מזבח וכלי נסך והעובדה כי בכל האתר לא נמצאו כלל צלמיות אדם או בעלי חיים. כמו כן מתוך 3,000 עצמות שנבדקו על ידי ארכי-זואולוג, לא נמצאה אף עצם של בעל-חיים לא כשר.

הכתבה עוסקת בהרחבה בויכוח במחקר בין שתי קבוצות החוקרים והארכיאולוגים המכונות המינימליסטים והמקסימליסטים, או השמרנים והרדיקלים, או אנשי אוניב' תל-אביב ואנשי אוניב' ירושלים. בכתבה מוזכרים אתרים נוספים הלוקחים חלק בויכוח כמו: חצור, מגידו, גזר, עיר דוד, ואתר נוסף אותו הזכיר פרופ' חיים בן-דוד קורס "ראגיולני עבר-הירדן" – חירבת א-נחס, אותה חופר פרופ' תומס לוי מאוניברסיטת קליפורניה בסן דייגו. חירבת א-נחס שימשה בתקופת הברזל כמרכז גדול להפקת נחושת ונמצאת באזור שעל פי החוקרים היה בשליטת האדומים. לפני שלוש שנים תיארך לוי את האתר (בשיטת פחמן-14) לסוף המאה העשירית לפני הספירה – תקופת שלמה. על פי המחנה השמרני, הממצאים מחזקים את אמינות הסיפור המקראי, שתיאר ישות מפותחת באזור אדום, שהיתה שרויה במאבק עם הממלכה המאוחדת.

לקריאת הכתבה המלאה עם תמונות הממצאים לחצו כאן

עדכון: פרופ' יובל גנור המוזכר בכתבה פרסם את תגובתו, לחצו כאן לקריאה

Author: צחי הררי

Share This Post On

תגובות לכתבה

Submit a Comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אימות אנושי (למניעת ספאם) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.