סוכלה הברחה של מאות עתיקות גנובות מישראל

במבצע משותף של המכס ורשות העתיקות ביום ב' האחרון: סוכלה הברחה של מאות עתיקות גנובות מישראל

החשוד – פרופסור להיסטוריה מארה"ב, מכר – בין השאר, מטבעות כסף מתקופת בית שני ונרות חרס בני 1500 שנה. הוא תכנן לצאת מהארץ עם חופן המחאות ומזומנים בסכום כולל של יותר מ-20,000 דולר

במהלך השבועיים האחרונים נערך מבצע רחב היקף לסיכול סחר לא חוקי בעתיקות שנחפרו ונשדדו מאתרים ארכיאולוגיים.

בפעילות מבצעית בירושלים שערכה היחידה למניעת שוד של רשות העתיקות, זוהה מדריך תיירים אמריקני כשהוא מבצע מכירה של עתיקות לקבוצות של תיירים אמריקאים שהדריך בישראל.
מפקחי רשות העתיקות נכחו באחת המכירות, שנערכה בבית מלון. בסיום המכירה עוכב החשוד, נערך חיפוש בחדרו ובכליו, ונתפסו ברשותו מאות פריטים ארכיאולוגיים עתיקים, שעל פי החשד נגנבו מאתרי עתיקות שונים ברחבי הארץ על ידי שודדי עתיקות.

החשוד – פרופסור אמריקאי מומחה להיסטוריה ולתרבויות מצריים, נחקר ושוחרר בסיום החקירה.

במהלך השבוע החולף התבצע מעקב סמוי אחר פעילות החשוד, במהלכו התברר שזה חזר לסורו והמשיך למכור עתיקות לתיירים – הפעם מקבוצה אחרת שהגיע לישראל.

ביום ב' נערך מבצע משולב, רחב היקף, באילת ובנמל התעופה בן גוריון. אנשי יחידת הסמים של המכס באילת, בהתאם לסמכותם, ובסיוע מפקחי רשות העתיקות, עיכבו לבדיקה מכסית במעבר הגבול בטאבה את חברי קבוצת התיירים שהודרכו על ידי החשוד, רגע לפני שעזבו את הארץ, בחשד לביצוע מגוון עבירות על פקודת יבוא ויצוא, בכלל זה יצוא טובין אסורים.

אנשי מכס אילת ומפקחי רשות העתיקות נדהמו לגלות בחפציהם של כ-20 מחברי הקבוצה עשרות רבות של פריטים ארכיאולוגיים שנרכשו בישראל שלא כחוק, אותם ניסו התיירים להוציא מהארץ בניגוד לחוק וללא היתר.

בין הפריטים: מטבעות עתיקים עשויים ברונזה וכסף מתקופת הבית השני (מלפני 2000 שנים בקירוב), נרות חרס ששימשו בבתים ובקברים עתיקים בתקופה הרומית והביזנטית לפני 1500 שנה, כלי זכוכית עתיקים וכלי חרס שונים. כל הפריטים הארכיאולוגיים נשדדו – על פי החשד, מקברים ואתרי עתיקות בשטח מדינת ישראל. בתשאול התיירים התברר שאת רוב הפריטים רכשו ממדריך התיירים בהזדמנויות שונות במהלך ביקורם בישראל, בסכום מצטבר של יותר מ-20.000 דולר. כל הפריטים העתיקים נתפסו כמוצגים משפטיים.

בשעת לילה מאוחרת אמש, בשדה התעופה בן גוריון, עוכב הפרופסור עצמו, בעת שניסה לעזוב את ישראל. במהלך חיפוש שנעשה בחפציו על ידי אנשי יחידת הסמים של המכס בנתב"ג, בליווי מפקחי היחידה למניעת שוד עתיקות, נמצאו ברשותו מטבעות עתיקים שאותם ניסה להוציא מישראל ללא היתר, וכן ראיות לעשרות מכירות של עתיקות שלא כחוק במהלך השבועיים האחרונים.
האיש נחקר על ידי מפקחי רשות העתיקות בחשד לביצוע עבירות של סחר בעתיקות ללא היתר, מכירת עתיקות החשודות כגנובות וניסיון הברחת עתיקות מישראל שלא כחוק.
החשוד הודה בעבירות המיוחסות לו, ובסיום חקירתו הורשה לטוס לארה"ב לאחר שהפקיד סכום כספי גבוה, שיבטיח את התייצבותו למשפט בישראל בעתיד.

לדברי אמיר גנור, מנהל היחידה למניעת שוד ברשות העתיקות: "מכירת עתיקות ללא היתר, והוצאת עתיקות מישראל ללא אישור, הינן עבירות פליליות שהעונש הקבוע בחוק בגינן הוא עד שלוש שנות מאסר. הרוכשים עתיקות מגורמים לא מורשים מסכנים את עצמם ואת כספם, קונים עתיקות במחירים מופקעים, ומעודדים בפועל את שוד העתיקות ואת גזל ההסטוריה של הארץ".

מצ"ב תמונות הפריטים שנתפסו. צילום: היחידה למניעת שוד ברשות העתיקות

 1. נר רומי נדיר ועליו עיטור חרוטת מנורת שבעה קנים. ברקע – נרות חרס נוספים שנתפסו אצל החשוד
 2. נרות חרס, עשרות מטבעות עתיקים וכלי זכוכית מהתקופה הרומית (בני כ-2000 שנה). החשוד שמר את הממצאים בתוך קופסאות מעוטרות דמויות מצויירות

Author: צחי הררי

Share This Post On

תגובות לכתבה

3 Comments

 1. כל הכבוד על הצלחת המבצע!

  Post a Reply
  • מה העניין של הרשות לעצור את התיירים ? ידוע היה לרשעות שהתיירים קנו אותם בתום לחלוטין ויכלה למנוע את המכירה בזמן שבוצע ולא בנמל התעופה , חלק מהנזק המשני שגורמת הרשעות העתיקות שגונבת עתיקות מילדים וחופרת בקברים כדי לספק את יצר הסקרנות והאגירה והידע שלה זה גם פגיע בתיירים . צריך לשים לטפשות הזו סוף

   Post a Reply
   • תגובתך לא מובנת. מה רצית – שרשות העתיקות תדע על קבוצת תיירים שעומדת לעזוב את הארץ עם חפצי עתיקות ותעלים עין ? הצורה שבה זה נעשה היא כי בסופו של דבר הם צריכים הוכחות מוצקות על כך שבוצע סחר לא חוקי בעתיקות ועל כן צריכים לאסוף ראיות. כל הכבוד לרשות על מה שהצליחו למנוע, יש עוד אלפי פריטי עתיקות שמוצאים את דרכם לשווקי עתיקות בעולם באופן לא חוקי, תוך פגיעה במחקר ובהיסטוריה.

    Post a Reply

Submit a Comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אימות אנושי (למניעת ספאם) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.