גנב עתיקות מפוזר שכח את הטלפון הנייד שלו בזירה: החפירה הארכיאולוגית בשקמונה – ונתפס!

בעקבות מידע חדש שנמסר לנו ישירות מדר' מיכאל איזנברג, מנהל המכון לארכיאולוגיה ע”ש זינמן באונ’ חיפה ומרכז את פרויקט החפירות בשקמונה, שונתה כותרת הכתבה (הכותרת היתה: תדהמה באונ' חיפה: ארכיאולוג וסטודנט לתואר שני גנב ממצאים ופגע בחפירה בשקמונה!), מסתבר שאנשי היח"צ של רשות העתיקות בלבלו קצת את העובדות ועל כן אנו מבהירים: הגנב אינו סטודנט בחוג לארכיאולוגיה, אינו ארכיאולוג וגם לא לומד לימודי תואר שני בארכיאולוגיה באוניברסיטת חיפה! המידע המלא אודותיו נמסר לרשות העתיקות ע"י צוות החפירה ולכן לא ממש היה צורך ב"איסוף מידע וביצוע פעולות חקירה מגוונות" ע"י היחידה למניעת שוד עתיקות. ראו את ההודעה המלאה בכתבה על תגליות החפירה.

במבצע של היחידה למניעת שוד ברשות העתיקות אותר בסוף השבוע אדם תושב נשר בן 39, ארכיאולוג וסטודנט לתואר שני, החשוד בביצוע שוד עתיקות בחפירה ארכיאולוגית פעילה, אותה מנהלת אוניברסיטת חיפה, בגניבת עתיקות ובפגיעה באתר העתיקות שיקמונה שמדרום לחיפה. זהות הגנב והאוניברסיטה בה הוא לומד לא נמסרה, כמו כן לא נמסר האם הוא היה חבר בצוות החפירה.

לאחר חג הפסח האחרון הגיע לרשות העתיקות דיווח על שוד ופגיעה בחפירה ארכיאולוגית פעילה אותה מנהלת אוניברסיטת חיפה באתר העתיקות שיקמונה.
השוד באתר בוצע במהלך החופשה, החשודים חדרו לשטח החפירה המגודר, ביצעו חפירות וגרמו נזק לשכבות הארכיאולוגיות בתל מלפני 3000 שנה, תוך פירוק וגניבת הממצאים שהושארו במקום על ידי חוקרי האוניברסיטה.

החוקרים שבו לאתר לאחר חופשת החג ונדהמו לגלות את הנזקים, תוך כדי ליקוט השברים מצא אחד החופרים בינות להריסות טלפון נייד, ועלה החשד שהטלפון אבד לאחד הפוגעים.
אנשי האוניברסיטה פנו בבקשה לעזרה לחוקרי היחידה למניעת שוד עתיקות שהחלו לחקור ולנסות להתחקות על זהות מבצעי השוד והפגיעה באתר.

לאחר איסוף מידע וביצוע פעולות חקירה מגוונות, ערכה בסוף השבוע האחרון היחידה למניעת שוד של רשות העתיקות חיפוש בביתו של חשוד. במבצע נתפסו עתיקות רבות שנגנבו מתוך החפירה בתל שקמונה, וכן אותרו ממצאים גנובים מאתרי עתיקות נוספים. בבית, נמצאו עשרות מטבעות עתיקים מהתקופה הרומית והביזנטית, אמפורות (מיכלי חרס עתיקים), שברי חרסים, שברי זכוכית מהתקופה הרומית, שברי עוגנים ועוד.

החשוד הודה במעשים המיוחסים לו, וסיפר שנהג לאסוף ולגנוב עתיקות מאתרים ארכיאולוגים ובסביבתם כתחביב מזה כ-4 שנים. לטענתו, התכוון להדביק את החרסים ולחבר את השברים לכדים שלמים כתחביב להנאתו.

לדברי ניר דיסטנפלד מהיחידה למניעת שוד ברשות העתיקות, "מדובר באירוע חמור ביותר של גנבת עתיקות תוך פגיעה באתר ארכיאולוגי במהלך חפירה מדעית פעילה. חומרת המעשה גדולה דווקא בשל היותו של השודד ארכיאולוג בעצמו וסטודנט לתואר שני, המודע לחומרת מעשיו ויודע שפעולותיו גורמות לאתר העתיקות נזק בלתי הפיך ופוגעות במחקר הארכיאולוגי של עמיתיו. פעולותיו פגעו הלכה למעשה בהסטוריה של כולנו באופן בלתי הפיך".

בימים הקרובים תושלם חקירתו של החשוד וברשות העתיקות מתכוננים להגיש נגדו כתב אישום חמור. העונש הקבוע בחוק לגבי עברות אלה הינו עד 5 שנות מאסר.
מרשות העתיקות נמסר שהם מצפים שגם האוניברסיטה בה לומד החשוד ארכיאולוגיה תנקוט נגד החשוד באמצעים משמעתיים, שכן האיש פגע קשות בערכי המקצוע

Author: צחי הררי

Share This Post On

תגובות לכתבה

2 Comments

 1. האדון שחיטט וגנב כלי חרס הוא ודאי לא מבין גדולי שודדי העתיקות בארץ או בצפון. האדם אינו סטודנט בחוג לארכיאולוגיה, אינו ארכיאולוג וגם לא לומד לימודי תואר שני בארכיאולוגיה. שלומיאליות וחוסר מקצועיות הביאו לפרסומה של ידיעה מעין זו. התדהמה העירית בקרב אנשי הארכיאולוגיה של אונ' חיפה היא כיצד הצליחו אנשי רשות העתיקות להם נמסר מידע כה ממוקד לתפיסת הגנב, לשבש פרטי הזכלתו של האיש. הלה לא למד ארכיאולוגיה, אינו ארכיאולוג וגם הפלא ופלא אינו לומד לימודי תואר שני בחוג לארכיאולוגיה אלא בחוג אחר בכלל. כנראה שעושים הכל למען ITEM

  Post a Reply
 2. שלום לך,
  תודה על תגובתך. ההודעה שפורסמה לעיל היא ההודעה לעיתונות הרשמית שפירסמה רשות העתיקות.
  התוספת היחידה שלי היתה המשפט: "זהות הגנב והאוניברסיטה בה הוא לומד לא נמסרה, כמו כן לא נמסר האם הוא היה חבר בצוות החפירה" על מנת להבהיר מה שלא היה כל-כך ברור מהודעת רשות העתיקות – שאין קשר בין הגנב לחוג לארכיאולוגיה באוניברסיטת חיפה.

  בברכה,
  צחי הררי, מנהל האתר

  Post a Reply

Submit a Comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אימות אנושי (למניעת ספאם) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.