הישג ארכיאולוגי-בלשי יוצא דופן בעונת החפירות הראשונה של האוניברסיטה בתל-שקמונה + הודעת הבהרה

[בתגובה לידיעה שפרסמנו בעבר על שוד העתיקות באתר המדובר, אנא ראו את הודעת מנהל המכון לארכיאולוגיה באונ' חיפה בהמשך כתבה זו]

מבנה מגורים מתקופת ממלכת ישראל, שנחפר לראשונה לפני כ-40 שנים ובעקבות העזובה במקום נטמן מתחת לערימות של אדמה ופסולת, נחשף שנית. למרבה הפתעתם של החוקרים, המבנה נשאר ברמת שימור גבוהה והוא למעשה המבנה השמור ביותר מתקופת ממלכת ישראל שקיים כיום. "ראינו את המבנה בתמונות הישנות והצטערנו על כך שממצא ששמור בצורה נדירה כל כך נעלם בגלל ההזנחה. לא היינו בטוחים כלל שנצליח למצוא אותו שוב, אבל העובדה שמצאנו אותו ברמת שימור כל כך גבוהה היא כמעט בגדר נס", ציינו ד"ר שי בר וד"ר מיכאל איזנברג מהמכון לארכיאולוגיה ע"ש זינמן באוניברסיטת חיפה שעומדים בראש החפירה.

תל-שקמונה, לחופה הדרומי של חיפה, הנמצא בשמורת הטבע והגן הלאומי שקמונה של רשות הטבע והגנים,  נחפר כבר בשנות ה-70 על ידי יוסף אלגביש המנוח מטעם עיריית חיפה ונתגלו בו שרידי יישוב שהתקיים במקום החל מתקופת הברונזה המאוחרת (המאה ה-16 לפנה"ס לערך) ועד לכיבוש המוסלמי (המאה השביעית לספירה). אולם בעשרות השנים האחרונות סבל התל מפגיעה בעתיקות, פסולת בניין נערמה על גבי השרידים ורכבי שטח חרשו את האתר. לפני כחצי שנה החלו חוקרי אוניברסיטת חיפה בחפירה מחודשת, הממומנת על ידי קרן הכט, כחלק מהפיכת המקום לגן ארכיאולוגי פתוח בשיתוף עם עיריית חיפה וכעת מסתיימת עונת החפירות הראשונה ועימה ממצאים מרתקים.

לידיעה המלאה ותמונות נוספות באתר תהוד"ה של אוניברסיטת חיפה לחצו כאן

הודעה חשובה מאת מנהל המכון לארכיאולוגיה באוניברסיטת חיפה:

במהלך חול המועד פסח הבחנו, כי מפלסי הרצפות של המחסנים הביזנטיים הופרעו ואף נכרה בור שוד קטן מתוכו הוצאו חלקי קנקנים שנותרו בשטח. בשל מספרם הרב של הקנקנים לא היה מנוס אלא להותיר באתרם מספר קנקנים שבורים במהלך החופשה כשהם מכוסים.
בבור השוד נתגלה טלפון נייד ומיד הועלה החשד שזה שייך לאחד מן “המחטטים”. העברנו המידע והטלפון למחלקת מניעת שוד בצפון של רע”ת ואלה החלו בפעולות לאיתור בעל הטלפון. לאחר מידע ממוקד נוסף שהעברנו נתברר, כי אכן בעליו של הטלפון הוא זה שכרה בור השוד ואף לקח חלקי קנקנים לביתו, שם החל מרפא אותם. לקנקנים מסוג זה ערך מסחרי מועט, אך הנזק בהפרעה לשכבות וכמובן למלאכת הרפאות הממושכת שלאחר החפירה הינו גדול יותר.

לאחרונה נתפרסמה ידיעה מפי דוברות רשות העתיקות באשר לתפיסתו של החשוד. מתוך הידיעה, שנתפרסמה במדיה מגוונים, ניתן היה להבין כאילו החשוד הינו ארכיאולוג ואף לומד לימודי תואר שני בחוג לארכיאולוגיה שבאוניברסיטת חיפה. הדברים רחוקים מרחק רב מן האמת. האדם אינו ארכיאולוג ולא נמנה עם תלמידי החוג לארכיאולוגיה. הידיעה נתפרסמה מבלי להיוועץ או אף לידע את החופרים שהביאו לתפיסת החשוד, כך גם מקורות המידע לא נבחנו.
ידיעה מעין זו אינה מוסיפה כבוד לגורמים המפרסמים ומטבע הדברים עלולה לגרום לנזק תדמיתי לחוג ותלמידיו באוניברסיטת חיפה. לא יצאה כל ידיעת הבהרה מאת דוברות רשות העתיקות ואולי בידיעה זו יהיה משום מעט בכדי לתקן הרושם המוטעה.

על החתום,
ד”ר מיכאל איזנברג
מנהל פרויקט שקמונה
מנהל המכון לארכיאולוגיה
אוניברסיטת חיפה

Author: צחי הררי

Share This Post On

תגובות לכתבה

2 Comments

  1. חובה לקרוא את הספר של יוסף אלגביש על "שקמונה – עיר ואם בישראל "שקבע בוודאות כי היא עיר מלכותית מבית ראשון וכמו שאמר המשורר " הנבא לי נבואה ימית !"
    גדעון

    Post a Reply

Submit a Comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אימות אנושי (למניעת ספאם) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.