ארכיאולוג, אוהב שריפות?? סקירה מצולמת של השריפה בהיפוס-סוסיתא

שריפה גדולה השתוללה ביום חמישי (25/8) בתל סוסיתא ושרפה אותו ואת סביבותיו. מכביש 92 (סובב כנרת מזרח) זה נראה ממש לא טוב. הנה תמונה שצילמתי ביום חמישי קצת לפני החשיכה, בעוד האש בוערת:

סוסיתא נשרפת - מבט ממערב מזרחה

סוסיתא נשרפת - מבט ממערב מזרחה

באותו יום, כתוצאה מהשריפה נחסם הכביש מכפר חרוב צפונה, עד מיצר, ורק למחרת, כאשר האש כובתה, אפשר היה לצפות אל סוסיתא גם מהצד המזרחי, ממנו המצב לא נראה מעודד יותר, אם כי אפשר היה לזהות כמה שטחים קטנים לא שרופים על ראש התל:

סוסיתא שרופה - מבט ממזרח מערבה

סוסיתא שרופה - מבט ממזרח מערבה

היום (שבת, 27/8) הקדשתי את טיול האופניים לסקירת נזקי השריפה באתר, ואני חייב להרגיע – מלמעלה זה נראה הרבה יותר טוב!

בפאתי סוסיתא

בפאתי סוסיתא

ובחזרה לשאלה שבכותרת, התשובה היא: ארכיאולוג אוהב שריפות! שריפות המכלות את הקוצים והעשביה הצפופה שעל הקרקע (ולא גורמות נזק חמור אחר, כמובן) מאפשרות איתור ממצאים ארכיטקטוניים ואחרים בקלות יחסית, ומהוות הזדמנות מצויינת לביצוע סקר ארכיאולוגי שמסייע רבות למחקר. כך ניתן לאתר קווי חומה או מבנים וללקט חרסים בקלות מעל פני השטח, ועל פי הממצאים ניתן לסמן שטחים בהם כדאי לחפור בעונת החפירות הבאה.

על התל עצמו, נראה שהכבאים עשו עבודה מצויינת ומלבד כמה נקודות קטנות, האש לא הגיעה אל שטח העיר, וככל הנראה – לא פגעה בממצאים שבשטחי החפירות. מעל פני השטח שכן נשרף, במקומות בהן לא בוצעו עדיין חפירות ארכיאולוגיות מסודרות, בצבצו כמה שרידים ארכיטקטוניים ואחרים, אבל אני מניח שב-1262 שנים מאז נחרבה היפוס, הם כבר פגשו כמה שריפות גדולות יותר…

בסוסיתא - מבט ממבנה הבזלת אל צפון-מערב

בסוסיתא - מבט ממבנה הבזלת אל צפון-מערב

בגלריית התמונות הבאה תוכלו לראות את כל התמונות, החל מהירידה אל עבר סוסיתא מכביש המפלים בדרום רמת הגולן. צילמתי בכל שטח העיר גם בעליה אליה וגם בירידה ממנה, מה שאולי יכול לגרום לבלבול בסדר התמונות. תוכלו לראות גם את החפירות החדשות של אוניברסיטת חיפה, שזה המקום לציין שעפ"י הממצאים בשטח נראה שהחבר'ה שם עבדו קשה והגיעו להספק מדהים!
לפני קצת פחות משנה, בפתיחת שנה"ל תשע"א היינו (המחלקה ללימודי א"י במכללת כנרת) בסיור על התל, ועתה ניתן לראות כמה שטחים חדשים שנחפרו ביסודיות, גם בצפון העיר וגם בשיפולים הדרומיים.

הנה התמונות, ניתן גם לצפות ישירות בפיקסה:
Error: the communication with Picasa Web Albums didn't go as expected. Here's what Picasa Web Albums said:

The Picasa API is deprecated. See https://developers.google.com/picasa-web/ for more details and the migration guide.

Author: צחי הררי

Share This Post On

תגובות לכתבה

Submit a Comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אימות אנושי (למניעת ספאם) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.