מגילות מהעבר ומצגות מההווה – הכל באינטרנט!

לחברים ממסלול עובדים – המצגות מהקורס של דר' מוטי אביעם עלו לאתר, תוכלו למצוא אותם במדור "קבצים" תחת הקטגוריה "מצגות של דר' מוטי אביעם – סמסטר קיץ מסלול עובדים".

גם את המגילות הגנוזות אפשר היום למצוא באינטרנט בזכות פרוייקט משותף של מוזיאון ישראל בירושלים וגוגל ישראל: "מגילות ים המלח – הפרויקט הדיגיטלי".
המבקרים באתר יוכלו לבחון ולחקור את כתבי היד העתיקים ברזולוציה גבוהה. האתר החדש מאפשר חיפוש ושיתוף, וכולל קטעי וידאו וטקסט המספקים הסברים לכתבי היד. 

חמש המגילות שעברו דיגיטציה והועלו לרשת עד כה הן מגילת ישעיהו השלמה, מגילת סרך המלחמה, מגילת המקדש, מגילת סרך היחד ומגילת פשר חבקוק. כל החמש ניתנות לתקריב (זום-אין), כך שאפשר לבחון את הפרטים מקרוב במדויק. המגילות צולמו במצלמה דיגיטלית ברזולוציה גבוהה במיוחד של עד 1200 מגה פיקסל, כמעט פי 200 מבמצלמה ביתית סטנדרטית.

הצילום נעשה עם פלאש בעל הגנה מקרניים על-סגולות בחשיפה של 1/4000 לשנייה, כדי למזער את הנזק שעלול להיגרם לכתבי היד הרגישים. ניתן לנווט במגילת ישעיה על-פי עמודה, פרק או פסוק. בנוסף קיים כלי שמאפשר לקבל תרגום של הטקסט לאנגלית וכלי נוסף שמאפשר לגולשים להוסיף תרגום בשפות אחרות.

המגילות, שמקורן מן המאה ה-3 לפני הספירה ועד המאה ה-1 לספירה, נתגלו בשנים 1956-1947 ב-11 מערות לחופיו הצפון-מערביים של ים המלח. מוזיאון ישראל הוא משכנן של המגילות מיום פתיחתו בשנת 1965. המגילות רגישות לאור, ומוחזקות ומוצגות בהיכל הספר, במבנה מיוחד שעוצב עבורן עפ"י צורת המכסה של המיכל בו נמצאו המגילות.

לאתר המגילות הגנוזות

Author: צחי הררי

Share This Post On

תגובות לכתבה

1 Comment

Submit a Comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אימות אנושי (למניעת ספאם) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.