ממצא ארכיאולוגי נדיר ויחיד במינו בעולם נתגלה ב… תל-אביב!

ממצא ארכיאולוגי יחיד במינו בעולם – כתובת צלבנית בערבית מתל אביב הנושאת את שמו של של פרידריך השני, "מלך ירושלים"

חוקרים מהאוניברסיטה העברית: "מדובר בכתובת הצלבנית היחידה בשפה הערבית שנמצאה אי פעם במזרח התיכון"

כתובת ערבית הנושאת את שמו של פרידריך השני, קיסר האימפריה הרומית הקדושה, ולצידה התאריך "1229 להתגשמותו של אדוננו ישו המשיח", פוענחה סופית בשבועות האחרונים על ידי פרופסור משה שרון ועמי שרגר מן האוניברסיטה העברית בירושלים. במהלך הפיענוח הסתבר כי מדובר בממצא ארכיאולוגי נדיר – היחיד במינו בעולם.

הכתובת – בת כמעט 800 שנה, נקבעה לפני שנים על קיר של בניין בתל אביב. המיקום המקורי של לוח השיש האפור, שעליו חרותה הכתובת, היה כנראה בחומת יפו.

לדברי פרופסור שרון, "פרידריך השני עמד בראש מסע הצלב השישי משנת 1228 עד 1229, והצליח – מבלי לשלוף חרב, להשיג הישגים טריטוריאליים חשובים לטובת הממלכה הצלבנית:. ההישג החשוב ביותר שלו היה מסירת ירושלים לידי הצלבנים על ידי הסולטאן המצרי אלמאלִכּ אלכּאמִל בהסכם לשביתת נשק שנערך בין השניים ב-1229. עוד לפני השגת ההסכם בנה הקיסר את מבצר יפו (החל בסוף פברואר 1229) והשאיר על חומותיו – כפי שמסתבר עתה, שתי כתובות – האחת לטינית והשנייה ערבית. הכתובת הערבית נוסחה על ידי פקידיו – ואולי אפילו על ידו, והיא זו שפוענחה עתה.

מן הכתובת הלטינית נשתמר שריד קטן, אך הוא הספיק בשביל ייחוסה – כבר בסוף המאה התשע עשרה-לפרידריך השני. היום אפשר להשלים את השריד הזה כמעט לגמרי, בעזרת הכתובת הערבית.

הכתובת הערבית הנדירה שלמה כמעט לגמרי, והיא מונה את כל תאריו של פרידריך השני, וכאמור – היא היחידה בעולם. גם בסיציליה, שבה היה ארמון מלכותו העיקרי של פרידריך השני, לא נמצאה כתובת ערבית שלו. יתר על כן, עד עתה זו הכתובת הצלבנית היחידה בשפה הערבית שנמצאה אי פעם במזרח התיכון.

פרידריך השני – על אף שהוטל עליו חרם על ידי האפיפיור גריגוריוס התשיעי, הכתיר את עצמו למלך ירושלים בכנסיית הקבר, והזכיר את היותו "מלך ירושלים" בכתובת הזאת. הוא ידע ערבית וניהל מערכת יחסים קרובה עם בית המלוכה המצרי.

פרסום מדעי של הכתובת נמצא עתה בהכנה על ידי פרופסור שרון ועמי שרגר.

Author: צחי הררי

Share This Post On

תגובות לכתבה

3 Comments

 1. יוסי רון – כמה שאתה צודק…

  Post a Reply
 2. מעניין מאוד מה שכתבת יוסי רון

  Post a Reply
 3. איזה מזל היה לפרידריך השני שהוא לא היה בתקופת אימפרית רומי…
  הוא היה מוצא להורג כמורד כמו ישו שהכריז על עצמו "מלך היהודים".

  Post a Reply

Submit a Comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אימות אנושי (למניעת ספאם) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.