"מקדש ירושלים בגליל" – הצעה של דר' מרדכי אביעם לאינטרפרטציה הוליסטית של האבן מביה"כ במגדל

הצעה לשימושה של האבן מבית הכנסת הקדום במגדלדר' מרדכי אביעם מהמכון לארכיאולוגיה גלילית במכללה האקדמית כנרת, מציע במאמרו "מקדש ירושלים בגליל", פרשנות לעיטוריה ולמשמעותה של האבן הייחודית שנתגלתה בבית הכנסת במגדל המתוארך לשלהי ימי הבית השני. פרשנות זו מציעה מבט הוליסטי, ייחודי המציג בין השאר הקשרים מיסטיים שהיו מקובלים בספרות ימי הבית השני בהקשר לאל ומקדשו:

בחפירות הצלה שערכה רשות העתיקות בשנת 2009 בשטח אתר העתיקות של מגדל לחוף הכנרת, התגלה לראשונה בית כנסת גלילי מן המאה הא' לסה"נ, מהימים שבית המקדש השני עמד עדיין על תילו. חשיבות הממצא רבה ביותר באשר עד כה טרם התגלו בתי כנסת כאלו בגליל. הקרוב ביותר הוא בית הכנסת בגמלא אך בתי כנסת גליליים נזכרים אצל יוסף בן מתתיהו בטבריה, בברית החדשה בנצרת, בכפר נחום ו"בכל בתי כנסיותיהם בגליל".

כמעט במרכז המחצית המזרחית של בית הכנסת, ניצבה אבן גדולה, כ 0.6X 0.5 מ' וגובהה כ 0.4 מ'.
האבן מעוטרת בארבעת צדדיה ובראשה. היא נמצאה כאשר צד קצר עליו נראית מנורה פונה דרומה. יש לציין כי האבן היא יחידאית ואין לה מקבילות בפני עצמה, להוציא את המנורה ובמידה מסוימת הוורדה שמופיעה על ראשה, כל שאר המרכיבים האמנותיים שעל האבן הם ייחודיים ואין להם כמעט מקבילות באמנות ימי בית שני.

למאמר המלא באתר המכון לארכיאולוגיה גלילית לחצו כאן

Author: צחי הררי

Share This Post On

תגובות לכתבה

Submit a Comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אימות אנושי (למניעת ספאם) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.