מכסי סרקופגים פרעוניים "עשו יציאת מצרים" והוברחו לישראל

הנה "רסיס" מהשפעות המהפכה במצרים על אוצרות העבר הפרעוניים, את גודל הפגיעה במחקר הארכיאולוגי נדע רק בעוד שנים, אם בכלל. המהפכה במצרים יחד עם נוסח חוק העתיקות בישראל, על הפרצות שבו, מסייעים בידי שודדי העתיקות להפוך את מדינת ישראל ל"מכבסה" בה ניתן להלבין בקלות עתיקות שנשדדו ונמכרו בניגוד לחוק. להלן הידיעה של רשות העתיקות:

מפקחי רשות העתיקות תפסו לאחרונה שני מכסים של ארונות קבורה מצריים, "סרקופגים", שהכילו בתוכם בעבר מומיות עתיקות.

מכסה סרקופג מצרי - Egyptian Sarcophagus. צילום: קלרה עמית, באדיבות רשות העתיקות.

מכסה סרקופג מצרי - Egyptian Sarcophagus. צילום: קלרה עמית, באדיבות רשות העתיקות.

המכסים נתפסו על ידי מפקחי היחידה למניעת שוד עתיקות במהלך פעילות פיקוח בחנויות בשוק בעיר העתיקה בירושלים. המכסים העתיקים עשויים עץ ומצופים בשכבת טיח, ועליה עיטורים מרהיבים וציורים בכתב הירוגליפי מצרי העתיק. הארונות נתפסו לבדיקה בחשד שמדובר ברכוש גנוב.

לאחר בדיקות מומחים, שכללו בין השאר בדיקת תיארוך בשיטת פחמן 14 לקביעת גיל העץ, נקבע חד משמעית שמדובר בפריטים אותנטיים בני אלפי שנים: מכסה אחד מתוארך בין המאה ה-8 ל-10 לפנה"ס (תקופת הברזל), והשני מתוארך בין המאה ה-14 למאה ה-16 לפנה"ס (תקופת הברונזה המאוחרת). כיוון שמדובר בפריטים נדירים העשויים חומר אורגאני, הם מוחזקים בשלב זה למשמורת במעבדות רשות העתיקות בירושלים בתנאי בקרת אקלים. ארונות קבורה מעץ מהסוג הזה נמצאו עד כה רק במצרים, והשתמרו אודות לאקלים המדברי היבש השורר שם.

על פי החשד, שודדי עתיקות מצריים בזזו קברים עתיקים באזור המדבר המערבי במצרים, ולאחר מכן אלמונים הבריחו את מכסי העץ ממצריים לדובאי, ומשם הם מצאו את דרכם לישראל דרך מדינה שלישית באירופה. עדות להברחה היא ניסור המכסים לשני חלקים, תוך גרימת נזק בלתי הפיך לפריטים העתיקים -וזאת ככל הנראה כדי להקטין את ממדי המכסה ולהקל על הסתרתו והובלתו במזוודה סטנדרטית. מכסים מסוג זה בדרך כלל כסו ארון עץ בגודל כשני מטרים עשוי מעץ דקל שהכיל גווית אדם חנוטה. לא ברור מה עלה בגורל המומיה והארון עצמו.

מרשות העתיקות נמסר שעד לאחרונה ניצלו סוחרי עתיקות וגורמים אחרים, פרצות בחוק -באמצעותן הכניסו עתיקות לישראל במטרה "להלבין אותן": עתיקות אלו – שעל פי החשד נבזזו במדינות המזרח התיכון והוצאו מתחומן שלא כחוק, יובאו לישראל על ידי סוחרי עתיקות מקומיים. בישראל קיבלו הפריטים העתיקים הגנובים מסמכים שאפשרו את יצואם למכירה בחו"ל – לכל המרבה במחיר. הסוחרים נהגו לדווח על עתיקות אלו בתהליך השיווק והמכירה כעתיקות שכביכול ארץ מקורן הינה ישראל.

לאחרונה תוקנו תקנות יבוא העתיקות לישראל. התקנות החדשות – שיכנסו לתוקף לקראת סוף חודש אפריל 2012, מחייבות הצהרת מכס על יבוא עתיקות ובדיקה מקדימה של העתיקות על ידי רשות העתיקות לצורך קבלת אישור יבוא.

רשות העתיקות – בשיתוף רשות המכס והמיסים, ימנעו את הכנסתן לישראל של עתיקות שיגיעו לארץ ללא מסמכים המעידים על הוצאתן כחוק ממדינות המקור, ובכך יצומצם תהליך 'הלבנת העתיקות' השדודות, ויצומצם הסחר בעתיקות גנובות במזרח התיכון.

לדברי שי בר-טורא, המפקח על המסחר בעתיקות ביחידה למניעת שוד ברשות העתיקות, אומר כי "החל ב-20 לאפריל המציאות של הסחר בעתיקות בישראל תשתנה. התיקון החדש ייתן לנו כלים כדי למנוע הכנסה לארץ ,של עתיקות שנגנבו או נשדדו בארצות אחרות וכך נוכל לסכל את המעגל השוד והסחר הבינלאומי בחפצים ארכיאולוגים גנובים."

ברשות העתיקות עושים מאמץ מתמשך על מנת לשמור ולהגן על ערכי המורשת ההיסטורית של מדינת ישראל ולסייע במאבק הבין לאומי בשוד העתיקות במזרח התיכון.

לאחרונה התקבלה בקשה משלטונות מצריים להשבת מכסי ארונות הקבורה הגנובים. בקשת המצרים נבחנה ע"י רשות העתיקות בשיתוף משטרת ישראל ומשרד החוץ, וכעת נבדקות הדרכים החוקיות להשבת החפצים לארץ המקור.

Author: צחי הררי

Share This Post On

תגובות לכתבה

Submit a Comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אימות אנושי (למניעת ספאם) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.