א"יתון לשבת – גליון 16

א"יתון לשבת - גליון 16בא"יתון השבוע:

מישהו זרק זרע, אחר כיסה בקצת אדמה, מישהי באה והשקתה והנה צמח פרח יפה וכולם מרוצים ונהנים מיופיו וריחו… זה בערך מה שקרה לקבוצת הפייסבוק "הולך בתל". את הקבוצה הקים הארכיאולוג בנשמתו (ובקרוב בהסמכתו) ארי לוי. ארי הוא איש אשכולות ובעל ידע עצום בהיסטוריה ובארכיאולוגיה של ארץ ישראל, בוגר המכללה האקדמית כנרת וסטודנט לתואר שני באוניברסיטה העברית בירושלים. אל הפעילות בקבוצה הצטרף יונתן זיגמנד, שאת פרסומיו על ההיסטוריה של עמק הירדן אתם כבר מכירים, וחברים נוספים הצטרפו בהמוניהם בשבועות האחרונים והשמחה רבה! השבוע מתעתדת הקבוצה להגיע ל-300 חברים. בקבוצה תוכלו למצוא מדי יום פרסומים חדשים בתחום הארכיאולוגיה בפרט והסביבה בכלל. מי שעדיין לא הצטרף מוזמן לעשות זאת בקישור הבא: https://www.facebook.com/groups/135917116454664

ואם אתם כבר בפייסבוק ובמקרה גם שולטים בשפה הערבית, אז נשמח אם תצטרפו ליוזמה המבורכת של אהרון כהן, שייסד קבוצה בשם "תרבות ישראל הקדומה" – אמנם הזכרנו את הקבוצה הזו בעבר, אך למי שפספס: הפרסומים בקבוצה זו הם בשפה הערבית, והיא לא עוסקת בפוליטיקה ונספחיה, אלא באה לענות על צורך אמיתי – מידע על ההיסטוריה והארכיאולוגיה של עם ישראל וארץ ישראל – בשפה הערבית! את המידע הזה לא ששה שום ממשלה ערבית לספק לאזרחיה ושום ממשלה יהודית לא חשבה לספק אותו בשפה הערבית לשכנותיה, והסיבות לכאורה, מובנות. על הצורך הזה בא לענות אהרון כהן, מכונת הסברה של איש אחד, שעושה בהתנדבות הרבה יותר מעשרות בעלי תפקידים בשכר במשרד ההסברה הממשלתי! הקבוצה הזו מאד פופולרית וחברים בה כ- 3,400 חברים! מרביתם מארצות ערב. את הסיפור המלא על הפרוייקט תוכלו לקרוא באתר האינטרנט של אהרון "היהודי הנודד".

נמשיך ו"נאיר" עוד איש יקר ומרתק – יעקב חברוני. חברוני מנהל בלוג בשם "יָחֵף בְּעִבְרִית" בו הוא מפרסם כתבות מרתקות ביותר על נושאים מגוונים הקשורים לארץ ישראל ותרבותה הקדומה והנוכחית. אני רוצה להמליץ לכם על שני פוסטים עשירים במידע ובעניין, שיתנו לכם גם מושג על מנעד הנושאים עליהם כותב חברוני: 1) יום הזיכרון הראשון: על עיצובו וציונו של 'יום הזכרון לחללי מלחמת הקוממיות' ישראל, תשי"א. 2) בין צדיקיזם לפוליתאיזם או בין פולחן קברים לפולחן אלילים. בכתיבתו היחפה, מצליח חברוני להביא מידע עשיר ומרתק המראה על ידע נרחב בנושאים עליהם הוא כותב, ולשלב בו את דעותיו המקוריות. רוצו לקרוא ולשמור במועדפים!

ולחדשות ארכיאולוגיות:

בית בד מרשים נחשף בחפירות רשות העתיקות במודיעין. ישומר ויוצג לציבור

צילום: חגית טורגה, באדיבות רשות העתיקות

צילום: חגית טורגה, באדיבות רשות העתיקות

התגלה בחפירות ארכיאולוגיות שמנהלת רשות העתיקות לפני הרחבת שכונה חדשה במודיעין ע"י משרד הבינוי והשיכון. הממצא ישומר ויוצג לציבור, בשיתוף עיריית מודיעין-מכבים-רעות

בית בד לייצור שמן זית – המפואר והשלם ביותר שנחשף עד כה באזור מודיעין, התגלה לפני כשבוע במהלך חפירה ארכיאולוגית שמנהלת רשות העתיקות לפני הרחבת שכונת קייזר ע"י משרד הבינוי והשיכון.

לדברי הארכיאולוגית חגית טורגה, מנהלת החפירה מטעם רשות העתיקות, "בית הבד הקדום והגדול (8X6מ'), שייצרו בו שמן בכמות תעשייתית למטרות מאכל ומאור לפני כ- 1400 שנה, השתמר במפתיע בשלמותו על כל מרכיביו, והוא כולל מתקן פריכה ששימש לסחיטה הראשונית של הזיתים, מתקן כבישה ובו שתי אומנות שנועדו לייצוב הקורה שסוחטת את הזיתים שהונחו בעקלים על גבי משטח הכבישה, ובסיס בורג ששימש ללחיצת הקורה. השמן ניגר אל תוך בור איגום, שאף הוא השתמר". טורגה מוסיפה, כי "במקום נמצאו ממצאים קטנים, כגון פריטי שיש וקערות".

רשות העתיקות, משרד הבינוי והשיכון ועיריית מודיעין-מכבים רעות, פועלים יחדיו על-מנת לשמר ולהציג את בית הבד והקומפלקס הארכיטקטוני באתרו, לרווחת תושבי השכונה העתידית והנופשים בפארק ענבה הסמוך.

ידיעה ששמרנו לכבוד יום ירושלים:
חותם עברי עתיק הנושא את השם "מתניהו" התגלה על רצפה של המבנה הקרוב ביותר לבית המקדש הראשון שנחשף עד כה בירושלים

צילום: קלרה עמית, באדיבות רשות העתיקות

צילום: קלרה עמית, באדיבות רשות העתיקות

בעבודות ארכיאולוגיות של רשות העתיקות בתעלת הניקוז בת ה-2000 שבין עיר דוד והגן הארכיאולוגי של ירושלים:

התגלה שריד מהמבנה הקרוב ביותר לבית המקדש הראשון שנחשף עד כה בחפירות ארכיאולוגיות, ועל רצפתו-חותם עברי הנושא את השם "מתניהו"

בחפירות ארכיאולוגיות של רשות העתיקות מתחת לקשת רובינסון שבגן הארכיאולוגי של ירושלים – בצמוד לכותל המערבי, התגלו תחת לבסיס תעלת הניקוז העתיקה הנחפרת בימים אלה, שרידי מבנה מסוף תקופת הבית הראשון. המדובר על המבנה הקרוב ביותר לבית המקדש הראשון שנמצא בחפירות ארכיאולוגיות עד כה.

בחפירות, המתנהלות בשיתוף רשות הטבע והגנים ובמימון עמותת אלע"ד, נחשף על רצפת המבנה הקדום חותם עברי פרטי מסוף תקופת הבית הראשון, עשוי אבן חצי יקרה, ועליו שם בעל החותם: "למתניהו בן הו…" (המשך הכתוב נמחק).

כבר עם תחילת החפירות בשטח זה, החליטו הארכיאולוגים שכל העפר היוצא מהחפירה ינופה בצורה מדוקדקת (סינון רטוב עם מיון קפדני של שארית החומר שבנפה). פעולת סינון העפר נעשית בשיתוף אלפי תלמידים מרחבי הארץ בגן הלאומי עמק צורים (במהלך החודשים האחרונים כ- 4500 תלמידים לקחו חלק בפרויקט הסינון).
במהלך הסינון התגלה חפץ זעיר (בגודל כפתור, כשני סנטימטרים קטרו) עשוי אבן חצי יקרה, ועליו שם בעל החותם "למתניהו בן הו…" החותמות הפרטיים בתקופת בית ראשון שימשו אנשים לחתימה על גבי מסמכים שונים ונישאו על גבי טבעת. החותמות שימשו לזיהוי בעל החותם, ממש כמו בעלי תפקידים בימינו אנו.

לדברי אלי שוקרון, מנהל החפירה מטעם רשות העתיקות, "השם מתניהו–כמו השם נתניהו, פירושו מתן לה'. שמות אלה נזכרים מספר פעמים במקרא. הם אופייניים לשמות בממלכת יהודה בשלהי ימי הבית הראשון – משלהי המאה השמינית לפני הספירה ועד לחורבן הבית בשנת 586 לפני הספירה. למצוא חותם מתק' בית ראשון במיקום הכי קרוב להר הבית, זה נדיר ומאוד מרגש. זו מן דרישת שלום מוחשית מהאדם מתניהו שחי כאן לפני יותר מ-2700 שנה. במבנה הקדום שמתחת לבסיס התעלה מצאנו גם חרסים אופייניים לתקופה על הרצפה, וכן מפולות אבנים ושרידים של שריפה".

מטבעות מימי המרד הגדול נמצאו בתל שילה

המטבעות שנמצאו בתל שילהחגי הוברמן / ערוץ 7. תמונה: תצפית

בתל שילה שבבנימין נמצאו הבוקר מטבעות עתיקות, ככל הנראה מתקופת המרד הגדול, שהביא לחורבן בית המקדש השני. על המטבעות נכתב. "שנת … לגאולת ירושלים" . המטבעות עדיין לא נוקו. נראה שלאחר הניקוי הם יתוארכו בצורה מדוייקת יותר.

לכתבה המלאה >

מוקד טבע – בטחון ובטיחות בטיולים

מדריך הסנפלינג, אליחי דגן, הסב את תשומת ליבנו לאזהרת החברה להגנת הטבע –

  • זיהום בנחל אל על – עקב זיהום בנחל אל על אסור לבוא במגע עם המים עד להודעה חדשה. העניין נמצא בטיפול רשות שמורות הטבע.
  • מפגע בטיחותי בנחל תמר – בשל ליקויי בטיחות ייסגר לטיולים עבור מטיילי משרד החינוך מסלול נחל תמר עד לתיקון המפגעים.

אירועים

תודה ליונתן זיגמנד שדואג לעדכן את לוח האירועים של האתר ולפרסם בו אירועים רלוונטיים.

(הפקה: יהודה בוזגלו, סטודנט ללימודי תקשורת במכללה האקדמית כנרת)

יום ירושלים שמח, שבוע טוב ומלא טיולים לכולכם!

Author: צחי הררי

Share This Post On

תגובות לכתבה

Submit a Comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אימות אנושי (למניעת ספאם) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.