סיור בנושא שימור נוף עם דר' עודד כהן

את הסיור עם דר' עודד כהן התחלנו בתצפית מהמוצב שבירידות מדרום רמת הגולן לחמת גדר. תיצפתנו אל נוף העמק, רמת הגולן ועבר הירדן ולמדנו לזהות את ההבדלים בין"שריד נוף" ל"נוף אסוציאטיבי" ובין "נוף  מתוכנן" ל"נוף אורגני". כשהתצפית נמשכה מעבר לזמן המתוכנן, הבנו שגם הסיור הזה הולך להיות יותר אורגני מאשר מתוכנן, ואכן כך היה אבל במובן החיובי של ספונטניות…
סיור שימור נוף

מהתצפית יצאנו לעבר עין-תאופיק, נכנסו בשביל העליון בטעות שהובילה אותנו למפגש לא מתוכנן עם איציק כהן, יערן הקק"ל שבדיוק עבד בשטח. איציק התפנה אלינו והסביר לנו על השטח הניסיוני בו הוא מגדל כמה סוגי עצים כדי לבדוק אלו עצים מתאימים למקום (אקליפטוס).

אחרי קפה ומאפה בעין-תאופיק עלינו לקיבוץ מבוא חמה להכרות עם השכונה החדשה שהולכת ונבנית במקום ועם הדילמות הכרוכות בבניה על קו המצוק והנוף עוצר הנשימה של הכנרת. משם יצאנו לבחינה מקרוב של איים אורגניים באמצע שדות החיטה של כפר חרוב. מפאת חוסר בזמן ויתרנו על ביצוע סקר נוף וגם על סיור ב"אחו נוב" וירדנו ישר אל חוף אשלים (דיימונד) בכנרת למפגש עם אסף, פקח רשות הטבע והגנים. את הסיפור העצוב של בניית מלון אורכידאה בחוף אשלים רובנו מכירים עוד מימי המאבק, אך גם אנחנו הופתענו ביותר לראות את גודל השטח שבוני המלון גידרו והדירו ממנו את הציבור, וזה מעצבן! לפחות הספקנו להכנס קצת למים ולהתקרר מהעצבים.

מהכנרת הדרמנו אל בקעת בית-שאן, אל קיבוץ שדה-אליהו שם ערכה לנו שרה מ"ביו-תור" סיור מעניין ביותר בו למדנו על ההיסטוריה של הקיבוץ ועל שני מפעלי הדגל של הקיבוץ – החקלאות האורגנית וההדברה הביולוגית. את השם "מריו" ו"יעקב" שמענו המון, אלו שני החברים שייסדו את אימפריות החקלאות האלו. אחרי סיור ארוך ומרתק המשכנו אל מפגש ספונטני נוסף, הפעם עם יחיאל (אבא של אמיתי), מנהל בריכות הדגים של כפר רופין שסיפר לנו על הממשק של הבריכות עם הטבע מסביב ועל מקורות המים מהם ממלאים את בריכות הדגים.

לסיכום: היה סיור ספונטני ומהנה ביותר, עם התחבטויות רבות בשאלות של שימור מול פיתוח, משמעות הנוף ומרכיביו ודיון בסוגיות משמעותיות בנושא שימור נוף.

לקריאה נוספת על סוגי נוף: האמנה למורשת עולמית והנחיותיה וגם ההנחיות האופורטיביות ליישום האמנה למורשת עולמית (קבצי PDF).

תמונות מהסיור:

Error: the communication with Picasa Web Albums didn't go as expected. Here's what Picasa Web Albums said:

Error 404 (Not Found)!!1

404. That’s an error.

The requested URL /data/feed/api/user/lomdim.org.il/album/LandscapeConservation?kind=photo was not found on this server. That’s all we know.

Author: צחי הררי

Share This Post On

תגובות לכתבה

Submit a Comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אימות אנושי (למניעת ספאם) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.