נזק אדיר לפסיפסים העתיקים: חרדים השחיתו הלילה את גן לאומי חמת טבריה!

"הלם"- כך תיארו הבוקר עובדי הגן הלאומי חמת טבריה את הרגשתם כאשר הגיע הבוקר (29.5) לאתר העתיקות והפסיפסים המרשים, שבליבו שוכן בית כנסת מהמאה הרביעית לספירה.
במהלך הלילה פרצו לגן הלאומי אלמונים וגרמו נזק עצום לבית הכנסת ולפסיפסים המרשימים שעיטרו את האתר, שחלקם נחשבים לעתיקים ביותר שנמצאו בבתי כנסת בישראל. בין השאר ניתצו האלמונים את הפסיפסים וריססו עליהם כתובות גרפיטי בעברית. הנזק שנגרם לאתר מוערך במיליוני שקלים. משטרת טבריה הוזעקה למקום ופתחה בחקירת האירוע החמור וצוותי ארכיאולוגים ומומחי שימור של רשות העתיקות ושל רשות הטבע והגנים הגיעו על מנת לבחון את הנזק הרב שנגרם למוצגים. מנכ"ל רשות הטבע והגנים שאול גולדשטיין ומנהל רשות העתיקות שוקה דורפמן הנחו את צוותי המחוז לבצע הערכת נזק מיידית על מנת להיערך לשיקום ולשימור האתר הפגוע.

שאול גולדשטיין מנכ"ל רשות הטבע והגנים: "חלק מהנזק שנגרם הוא בלתי הפיך ואי אפשר בכלל לתמחר נזק שכזה לערכי מורשת בני מאות שנים. הגורמים למעשה לא ברורים לנו עדיין ובכל מקרה לא מצדיקים פגיעה גסה כל כך בערכי תרבות ומורשת שערכם לא יסולא בפז. הנזק הוא טוטאלי והמראות קשים לכל מי שמכיר את המקום ואת ערכו ההיסטורי, ולכל מי שמורשת ישראל חשובה לו. כולי תקווה שיחד עם משטרת ישראל נצליח לשים את הידיים על המשחיתים ולהעמידם לדין על מעשה הנבלה הזה. מדובר בהליך שיקום יקר, שעלותו מוערכת במיליוני שקלים ושיימשך לאורך שנים רבות, אך מיד בסיום הערכת הנזק נצא לדרך, לצד שותפינו ברשות העתיקות, ולא ננוח עד שנשיב את האתר לתפארתו".

לדברי דינה אבשלום גורני, ארכיאולוגית מחוז גליל מזרחי וגולן ברשות העתיקות, "מדובר בהרס איום של אחד מבתי הכנסת המפוארים שנחשפו בארץ, ומהחשובים מבחינה מחקרית. זו פגיעה בלתי הפיכה באתר, וזלזול איום בציבור הרחב, שספק אם יוכל לשוב ולהתרשם מבית הכנסת כפי שהיה. רצפת הפסיפס עמדה כאן 1600 שנים, עד שבא וונדליסט והרס כ"כ הרבה שנות היסטוריה. הארכיאולוגיה בישראל ונכסי המורשת של כולנו נמצאים תחת מתקפה מתמשכת ומדאיגה מאוד. רק בשבוע שעבר רוססו כתובות בחפירה ארכיאולוגית שקיימנו בבית יוצר עתיק ביבנה. לפני חודשיים חירבו כמעט לחלוטין פסיפס מרשים בחורבת חנות. באתרים שבהם נעשה ההרס, מרוססות לרוב כתובות גרפיטי הקושרות בין החפירה ארכיאולוגית לחילול קברים. חרדים מגיעים לחפירות, מפגינים, ומפריעים לעבודה".

מי ישים סוף לוונדליסטים?

רק בשבוע שעבר נתבשרנו על ונדליזם נוסף שנעשה בתל יבנה, ובו רוסס בכתובת גרפיטי כבשן מהעתיקים בעולם המתוארך למאה ה-6 לספירה, ששימש להכנת כלים מקרמיקה. על הכבשן נכתב: "מה חשוב יותר – הכבשן או כבוד המת?", והמעשה הנפשע יוחס לחרדים.
שאול גולדשטיין, מנכ"ל רשות הטבע והגנים: "אנו רואים את האירוע בחמת טבריה בחומרה רבה ונפעל למצות את הדין עם העבריינים. מדובר בנכסי תרבות ומורשת בני מאות שנים.

"רשות הטבע והגנים ורשות העתיקות מופקדות על השמירה על נכסי העבר היקרים של מדינת ישראל ונפעל במשותף לשיקום מלא של הנזק שנגרם למוצגים ולבית הכנסת העתיק באתר. מדובר בנזק של מיליוני שקלים אך מיד לאחר הערכה מדויקת שנבצע נתחיל במלאכת השיקום הארוכה".

לידיעה באתר רשות הטבע והגנים

לידיעה באתר YNET

תמונות הפסיפס (לא לבעלי לב חלש)

Author: צחי הררי

Share This Post On

תגובות לכתבה

Submit a Comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אימות אנושי (למניעת ספאם) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.