קול קורא להצטרפות לחפירות הארכיאולוגיות החדשות בבית הכנסת העתיק בארבל

קול קורא

לכל המעוניינים להשתתף בחפירות הארכיאולוגיות החדשות בבית הכנסת העתיק בארבל

 שלום חברים,

בשעה טובה התגברנו על כל מיני קשיים ומעקשים ואני שמח לבשר לכם שבכל זאת אנו מתחילים את העבודה המיוחלת בבית הכנסת העתיק בארבל. עקב ההתרחשויות האחרונות תהיה זו עונת חפירה ניסיונית של שלושה שבועות שמטרתה לערוך בירורים מצומצמים ועבודות חיוניות של תיעוד מקדים.

השבוע הראשון, מיום א' ה- 26 עד יום ה' ה- 30 באוגוסט, יוקדש ללוגיסטיקה, ארגון השטח וניקויו האינטנסיבי של כל מכלול בית הכנסת וסביבתו הקרובה. עבודה זו היא תנאי ראשון והכרחי להכרה אינטימית של המקום במהלכה נכין תיק תיעוד מלא ומפורט של השרידים השונים, של אלו הגלויים לעין לרבות עשרות הפריטים האדריכליים והכנה של פרופיל טופוגרפי תלת-מימדי של המצב הקיים בסביבת בית הכנסת בטרם חפירה. עבודות התיעוד ימשכו מן הסתם גם לאורך כל שלשת השבועות.

במהלך השבועיים הבאים, מה- 2 ועד ה- 14 לספטמבר נקדיש מאמץ ממוקד בחפירת חתך/ים מצומצם/ים ברצועה שמדרום לבית הכנסת על מנת לקבל אינדיקציות ראשונות להתמשכותו המשוערת של המבנה המקורי הלאה דרומה מהקיר הדרומי הנוכחי. לעניין זה חשיבות ראשונה במעלה לבירור שאלות המחקר שהצבנו לנו בפרויקט זה (שעליהן אעמוד ביתר פירוט בהזדמנות אחרת). בהקשר זה ובאופן בלתי תלוי נקדיש גם מאמץ ממוקד לבדיקות חיוניות סביב שאלות הקשורות למהותו ואופיו של השער המזרחי המונומנטאלי ולצורך הכנתו לעבודות שימור ושיקום במסגרת הגן הלאומי.

מחנה המשלחת ממוקם במושב ארבל במכלול האירוח של משפחת קונביץ הזכורה לטוב מחפירות ואדי חמאם שהיא גם חלק אינטגראלי חשוב ופעיל מאוד בחפירות החדשות. המקום נוח ונעים ובו כל השרותים הדרושים. מיקום זה מקנה לחפירה יתרון נדיר, על כל המשתמע מכך מבחינה לוגיסטית, בהיותו בסמיכות גדולה מאוד (5 דק' הליכה) לאתר החפירה.

אשר על כן, הייתי שמח לדעת מי מכם מוכן להירתם למשימה ולסייע לפרויקט כבר מראשיתו, אלו מכם המעוניינים ליטול חלק מתבקשים להודיע לי מתי ולמשך כמה זמן יש בדעתם להשתתף על מנת שנערך בהתאם. אנא השיבו לי בהקדם האפשרי במייל או בטלפון. כמו כן הייתי מאוד שמח שתפיצו העניין בין ידידיכם ומכריכם שעשוי להיות להם עניין ורצון להצטרף ולתרום לתנופת העשייה באתר החשוב הזה.

בכל שאלה ומידע נוסף אל תהססו לפנות אלי, עדכונים ופרטים נוספים ימסרו בהמשך.

שלכם,
בני ארובס
מנהל החפירות בביה"כ ארבל
סלולרי: 050-8876273

Author: צחי הררי

Share This Post On

תגובות לכתבה

Submit a Comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אימות אנושי (למניעת ספאם) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.