סיכום כנס קצרין ה-3 לארכיאולוגיה

היה צפוף! למה אני פותח דווקא בתיאור כזה? כי זו מחמאה.. עשרות רבות של חובבי ארכאולוגיה ואוהבי ידיעת הארץ, ביניהם ארכאולוגים רבים, התקבצו ועלו אל הגולן לכנס קצרין לארכיאולוגיה, ה-3 במספר, שבזה עשה עצמו למסורת שיש להמשיכה. עקב שיפוץ מבנה הכנסים הגדול של המועצה המקומית קצרין, נערך הכנס באולם הכנסים הקטן יותר של מכללת "אוהלו". הכנס אורגן למופת ע"י צוות מוזיאון קצרין לארכיאולוגיה ועל אף המספר הרב של המשתתפים, בסופו של דבר נמצא לכולם מקום, מי על כסאות פלסטיק ומי על המדרגות. אז זה המקום להודות למארגנים – תודה!

כנס קצרין לארכיאולוגיה III

הכנס השנה עסק בנושא: "לב הקהילה היהודית בגליל ובגולן", כאשר ה"לב" הוא מבנה בית הכנסת, והחיבור בין הגליל לגולן מתגלה לעיתים באיחוד מאפיינים ולעיתים כ-2 אזורים בעלי מאפיינים שונים וברורים.

תוכנית הכנס כללה דברי פתיחה והרצאת אורח של דר' נח חכם, ואחריה שני מושבים: הראשון, אותו הנחה אורן זינגבוים מרשות העתיקות, עסק בבתי כנסת קדומים בגולן, ואילו השני עסק בחפירות בתי כנסת בגליל המזרחי אותו הנחה דר' מוטי (מרדכי) אביעם מהמחלקה ללימודי ארץ ישראל במכללה האקדמית כנרת. יש לציין שבמושב זה בלטה הנציגה היחידה למין הנשי מקרב הארכאולוגים – פרופ' ג'ודי מגנס, בהרצאה מאלפת ומלאת פרטים אודות החפירה שלה בחוקוק העתיקה, שם היא מצאה בית כנסת עם רצפת פסיפס מדהימה! הממצאים הנדירים שהיא הציגה העלו קריאות התפעלות רבות בקהל. ממצאים אלו עדיין לא פורסמו ועל כן הקפידה פרופ' מגנס על חשאיות וביקשה לכבות את כל המצלמות בטרם התחילה בהרצאתה.

לאחר ארוחת הצהריים הגיע ה"אקשיין" – פאנל מומחים בשאלת תיארוך בתי הכנסת העתיקים. בקרב הארכיאולוגים החוקרים את בתי הכנסת העתיקים ניטש מזה הרבה שנים ויכוח חריף בנוגע לשאלות תיארוך בתי הכנסת העתיקים. פאנל זה קיבץ את כל מגוון הדעות והושיב את "הניצים" סביב שולחן אחד במטרה לדון בשאלה זו: פרופ' ג'ודי מגנס, דר' צבי אורי מעוז, דר' מוטי אביעם ובני ארובס.
את הפאנל הנחה חוקר בתי הכנסת פרופ' חיים בן-דוד, ראש המחלקה ללימודי ארץ ישראל במכללה האקדמית כנרת. כצפוי – הכושי לא הפך עורו ואף חוקר לא השתכנע מטענות עמיתיו, אך לקהל הרחב ניתנה הזדמנות פז לשמוע את עיקרי הטענות ואת נקודות המחלקות ממקור ראשון (ומבלי לקרוא את כל המאמרים…).

כמה תמונות מהכנס:

בכנס חולקה חוברת עם תקצירי ההרצאות, אנסה להשיג סריקה של החוברת ולהעלות אותה לאתר.
באתר המקומון "שישי בגולן" פורסמה גם כתבה מסכמת על הכנס, מוזמנים לקרוא אותה בלחיצה כאן.

לסיכום – הכנס היה מחכים, רציני, מקצועי ומאורגן למופת! אם פספסתם השנה – זכרו להרשם לעדכונים בדוא"ל מהאתר, אנחנו מבטיחים לעדכן לקראת הכנס הבא.

להתראות בכנס קצרין לארכאולוגיה הרביעי!

Author: צחי הררי

Share This Post On

תגובות לכתבה

Submit a Comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אימות אנושי (למניעת ספאם) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.