המנהרה הסודית

הרבה לפני מנהרות הכרמל, והמנהרות של כביש שש הייתה בארץ מנהרה אחת ארוכה, שהייתה שייכת לרכבת העמק. חשבתם שלהקים רכבת תחתית בתל אביב זה מסובך? נסו לסלול מסילת רכבת בתוך תוואי הירמוך. עם האתגר הלא פשוט הזה התמודד לפני קצת יותר מ-100 שנה המהנדס הגרמני היינריך אוגוסט מייסנר, ולמה לו בעצם לעשות דבר שכזה? מייסנר היה המהנדס שתכנן את אחד הפרויקטים השאפתנים בתקופה העות'מאנית המסילה החיג'זית- או בשמה האחר רכבת האמונה.

הרכבת, נועדה בעצם כאמצעי עלייה לרגל למכה ולמדינה. היא נמתחת מדמשק למדינה ויש לה מסעף בעיר דרעא אשר שנקרא רכבת העמק והוא מחבר את המסילה החיג'אזית לנמל חיפה, הדרך עוברת בעמק זבולון, יזרעאל, עמק בית שאן ועמק הירדן משם הוא נכנס לירמוך.

לרכבת היו תחנות רבות בדרכה, חלקן היו ארעיות, לרוב סמוך ליישובים שצצו לאורך המסילה וחלקן גדולות מרשימות ובעלות ערך מוסף מלבד העלאת נוסעים. התחנה האחרונה לפני הכניסה לירמוך הייתה התחנה של צמח (אחרי ליל הגשרים הפכה התחנה להיות התחנה האחרונה של רכבת העמק). התחנה נמצאת בין קיבוץ מעגן לבין המכללה האקדמית כנרת. התחנה עצמה היא דו קומתית, המרחב המישורי והקרבה למים סיפקו מצע נוח להתקנת מרכז לתחזוק הרכבת. המבנה ששימש כתחנה עדיין עומד על תילו, הוא שופץ לאחרונה ויהפוך להיות הלב של המחלקה ללימודי ארץ ישראל במכללה האקדמית כנרת. זה יהיה מעניין ללמוד היסטוריה בתוך מבנה היסטורי שכזה.

וחזרה לערוץ הירמוך. מי שאי פעם ביקר בחמת גדר יכול לספר על הירמוך שקירותיו הבזלתיים משווים לו מראה קניוני וצר, לכביש המתפתל בקושי יש מקום אז איך תעבור בו רכבת? פה בדיוק נכנסת לתמונה המנהרה הסודית. פעם היא לא הייתה כל כך סודית, השתמשו בה מידי יום בהעברת סחורות לנמל חיפה או בטיולים שנתיים של ילדי דגניה לדמשק. אבל אחרי שנקבע קו הגבול נשארה המנהרה בידינו. כאן בדיוק עולה השאלה, איך זה יכול להיות שאף אחד לא ידע על קיומה, אף לא ראה או שמע בטח לא ביקר בה דבר כזה אפילו זקני דגניה לא זוכרים. המנהרה הזו נשארה מתחת לפני השטח פשוט כי היא נמצאת באזור שהוא שטח צבאי סגור.

חבורה אמיצה אליה התלוותה מכורח הנסיבות גם חולייה צהלי"ת יצאה לגלות מחדש את המנהרה וחזרה עם תובנות מסקרנות.

לחצו לקריאת הכתבה המלאה מאת אוהד בן אהרון באתר 4×4.co.il. צילום: ישראל נחמני ואוהד בן אהרון.

ותודה ליונתן זיגמנד על המידע.

Author: דנה שטיינברג

Share This Post On

תגובות לכתבה

Submit a Comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אימות אנושי (למניעת ספאם) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.