רשמים מהסיור ה"אזרחי" של ד"ר מוטי אביעם לבית הכנסת בנבורייה

כתב: יהושע רץ – תושב כמון, מורה לאזרחות ובעל תואר שני במדע המדינה, עוסק בפרויקטים חינוכיים בתחום החינוך לשלום ושותף בצוות ההיגוי של דוגרינט. פורסם באתר דוגרינט תחת הכותרת: "שלטים מנותצים ביער בירייה – על עתיקות וחרדים 30.3.10"

הנה כמה ציטוטים:

"הסיור שאורגן ע"י "דוגרינט" ביום שישי האחרון בהדרכה בהתנדבות של ד"ר מוטי אביעם החל באווירה של פריחה אביבית ותחושת נעימוּת נהדרת."

"הסיור עם ד"ר אביעם הוא חוויה מרתקת במידה רבה בשל האיש עצמו. ארכיאולוגים הם לרוב טיפוסים המסוגלים להדביק את המתעניינים בהתרגשות מול ממצאים עתיקים שנדרש דמיון רב במיוחד כדי להופכם למשהו מוחשי וחי, ומוטי אביעם הוא טיפוס כזה. חוקר ותיק וידוע שחפר וגילה רבות בגליל, הוציא ספרים ומרצה בכל העולם, אך עדיין מתלהט במאבקו הסיזיפי אל מול קיצוניים דתיים משחיתי עתיקות ושלטים. הוא נאבק זה שנים בקבוצות אלה, שילם על כך מחירים לא פשוטים וחוזר לאורך הסיור ומנסה להסביר שאין בו שנאה לחרדים אלא כאב וכעס על ההשחתה, על קוצר ידו של החוק ואוכפיו, אל מול היעילות המפחידה של אויבי הארכיאולוגים והמדע."

"ד"ר אביעם מיודענו, נמצא גם ב"עין הסערה" של הויכוח בכפר ורדים בעניין הקמת מקווה טהרה, שהפך לסלע מחלוקת על צביונו החופשי של היישוב, ולפני כשנתיים אף הביא לדיון אחר סביב פנייתו לקיים סדרת הרצאות על "ארכיאולוגיה, דת ומסורת ישראל" אותה ביקש לקיים בבניין בית הכנסת בכפר ורדים, מתוך ראיית המקום כמרכז למפגש קהילתי, דיון ולמידה כפי שמקובל בקהילות רבות. כך מייצג האיש הזה באופן מוחשי ביותר את כותרת ההרצאות אותן ביקש לשאת."

Author: צחי הררי

Share This Post On

תגובות לכתבה

Submit a Comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אימות אנושי (למניעת ספאם) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.