חפירה ארכיאולוגית בתל רכש – קריאה להצטרפות

תל רכש הוא אחד התילים החשובים בגליל התחתון המזרחי והוא ממוקם בתוך הערוץ הרחב של נחל תבור. מזה כמה עונות חופרת בתל משלחת משתי אוניברסיטאות ביפן ועיקר מטרתם השכבות שמהתקופה הכנענית המאוחרת ותקופת הברזל. הגילויים הם רבים וחשובים.
בראש התל נמצאים שרידי ישוב קטן מהתקופה הרומית הקדומה. בקטע קטן שנחפר מכפר זה עלו ממצאים ברורים המעידים כי היישוב לא המשיך את קיומו מעבר למאה ה א' לסה"נ וכי היה זה יישוב יהודי. לא מן הנמנע כי יישוב זה חרב או ניטש כתוצאה מהמרד הגדול.
מספר האתרים בגליל ובגולן שניטשו במאה ה א' לסה"ן הוא מועט ביותר וכולל את גמלא ויודפת. לכן, כל הזדמנות להכיר יישוב נוסף ובוודאי יישוב כפרי קטן מימים אלו היא בעל תרומה רבה למחקר הארכיאולוגי וההיסטורי.

המכון לארכיאולוגיה גלילית שבמכללה האקדמית כנרת קיבל על עצמו לחפור את שרידי הכפר. אנו קוראים בזאת לסטודנטים הלומדים בלימודי א"י או כל סטודנט אחר המתעניין להצטרף אלינו לחפירה.

פרטים טכניים ראשונים:

מכיוון שלחפירה זו אין תקציב, לא עלה בידינו לסדר אמצעי לינה. המשתתפים יגיעו מוקדם בבוקר (ממש מוקדם…) לקיבוץ עין דור ומשם "יוקפצו" אל האתר.

החפירה תהייה במהלך חודש אוגוסט ואנו מעוניינים ליצור מספר קבוצות (5 אנשים בממוצע לכל קבוצה) לכל אחד מארבעת השבועות כדי לקיים רצף של עבודה. יש סיכוי שיצטרפו אלינו גם סטודנט או שניים מיפן לשם "החברותא".
מאד חשוב לדעת מהר ככל האפשר מי מעוניין כדי ליצור את הקבוצות והרצף.

מה יוצא מזה?

חוץ מעבודה בתקופה מרתקת, יוכרו כל שני ימי חפירה כיום סיור במכללה. למרבה הצער, לא הוכרה השנה חפירה זו כחפירה לימודית בבר אילן.
בשנה הבאה עושה המשלחת היפנית שנת הפסקה לצורך עיבוד מדעי ולכן מאד חשוב השנה כבר "לשים את הרגל" באתר שבוודאי נוכל לחפור בו בשנים הבאות.

מהרו והצטרפו!
ד"ר מוטי אביעם

Author: צחי הררי

Share This Post On

תגובות לכתבה

Submit a Comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אימות אנושי (למניעת ספאם) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.