נפתרה תעלומה ארכיאולוגית: זוהה פין מעוטר מברונזה של גלגל מרכבה מאל-אחוואט

חוקרי מכון זינמן לארכיאולוגיה באוניברסיטת חיפה פתרו את החידה:

"לוחית הברונזה המעוטרת מאל-אחוואט שליד קציר היא חלק של פין מגלגל של מרכבת קרב מצרית או כנענית"

*לדבריו של פרופ' אדם זרטל, זיהויו של חוקר המכון אורן כהן עשוי לסייע לדעה שהאתר הוא חרושת הגויים, עירו של סיסרא הנזכרת בספר שופטים*

לוחית ברונזה עגולה בת 3,200 שנים מהאתר "אל-אחוואט" עם תבליט פני אישה היא חלק  מפין שהחזיק את גלגליה של מרכבת קרב, כך חשף החוקר אורן כהן ממכון זינמן לארכיאולוגיה באוניברסיטת חיפה. " פין הברונזה של מרכבת קרב מחזק את הטענה שבמקום ישב מושל מצרי רם דרג, ועשוי לתמוך בתיאוריה שהמקום הוא חרושת הגויים, עיר מושבו של סיסרא מסיפורי ספר שופטים ד'-ה'", אמר פרופ' זרטל.
האתר "אל-אחוואט" שליד נחל עירון נחשף על ידי משלחת מאוניברסיטת חיפה בראשותו של פרופ' זרטל בין השנים 1993 ל-2000. העיר היא מסוף תקופת הברונזה המאוחרת וראשית תקופת הברזל – המאות 12-13 לפנה"ס. ייחודה של העיר הפך אותה זרה בנוף הכנעני: הביצורים, מסדרונות בחומה, בקתות עגולות ועוד. פרופ' זרטל הציע, על בסיס זה, כי מדובר אולי בעיר של שבט ה"שרדנה" מ"גויי הים". אלה ישבו, לדעת אולברייט ורבים אחרים, בעיר "חרושת הגויים", בירתו של סיסרא. העיר מופיעה בסיפורי ההתנחלות והשופטים בתנ"ך וממנה יצא צבא המרכבות להלחם בבני ישראל בראשותם של דבורה הנביאה וברק בן אבינועם.
החפירה המלאה ומסקנותיה סוכמו בספרו של פרופ' זרטל "סודו של סיסרא, מסע בעקבות גויי הים ושירת דבורה" בהוצאת דביר, 2010.
חפץ אחד מממצאי האתר בפרט, והתקופה הכנענית בארץ ישראל בכלל, המשיך להיות מוקף מסתורין. זוהי לוחית ברונזה עגולה, שנמצאה בבית שזוהה כ"בית המושל". קוטרה כשני ס"מ, עובייה כחמישה מ"מ ועליה תבליט פני אישה החובשת כיפה ועונדת עגילים דמויי גלגלי מרכבה. כבר עם גילויה ב-1997 היה ברור שמדובר בקצהו השבור של חפץ מוארך, אך כהן, שפרסם את הלוחית בדוח הסופי של החפירה, לא הצליח למצוא לו מקבילות בממצאים ארכיאולוגים אחרים.
כעת, לאחר 13 שנים, נמצא סוף-סוף הפתרון. במחקר מדוקדק של תבליטים מצריים עתיקים עם קרב מרכבות הבחין כהן בעיטור מיוחד: פיני הברונזה המחזיקים את גלגלי המרכבות עוטרו בראשי אדם, בעיקר שבויים, זרים ואויבי מצרים. עוד הבחין כהן כי עיטורים אלה איפיינו מרכבות של מלכים ואנשים רמי מעלה.

"הזיהוי הנוכחי מוסיף לערכו ההיסטורי והארכיאולוגי של האתר ומוכיח שהיו בו מרכבות בשימוש אישיותחשובה. יש תמיכה לאפשרות, שאינה ודאית עדיין,  כי כאן היה מקום מושבו של סיסרא וממנו יצאו המרכבות בדרכן לקרב נגד ברית השבטים הישראלים", סיכם פרופ' זרטל.

להודעה לעיתונות מטעם תהוד"ה אוניברסיטת חיפה

דוגמא לפין מרכבה מעוטר בציור סצינת קרב אותו מנהיג המלך מעל גבי מרכבתו

דוגמאות לפיני מרכבה מעוטרים ממרכבות שליטים שונים

פיני מרכבה

הכיפה וגלגלי המרכבה נהגו בממלכת החיתים באנטוליה, ויתכן שהדמות עוצבה כשבוי/ה חיתי/ת. אפשרות אחרת שזוהי דמות מקומית, כי פינים מעוטרים נהגו גם בארצות הלבנט האחרות.
באותו 'בית מושל' נמצאו גם ראש שנהב של יעל, שעיטר כלי פאר מבהט, וכן חותם-חרפושית שעליו שמו של רעמסס השלישי, המלך שהכניע ויישב את גויי הים.

בארץ לא נמצאו עד כה פינים מעוטרים כאלה. נחשפו שני פינים מטיפוס פלשתי, בערים עקרון ואשקלון, אבל רמת העיבוד של הראשים נמוכה בהרבה.
ההתפתחות החדשה מעלה את ערכו הכללי של האתר ומוכיחה שהיו בו מרכבות, בשימוש אישיות רמת מעלה. יש כאן ביסוס מסויים לתזה לפיה יצאו משם המרכבות בדרכן לקרב בין סיסרא לברית השבטים הישראלים בהנהגת ברק בן אבינועם.

לפרסום ב- Ynet שם התפתח דיון, ענייני בחלקו בתגובות לכתבה.
בהקשר של הכתבה, הנה שני קישורים מעניינים מהתגובות:
ארכיאולוגיה והיסטוריה – מי חיבר את התורה
"יציאת מצרים זה לא מה שחשבתם" – על התיאוריה של ד"ר דוד ענבר

Author: צחי הררי

Share This Post On

תגובות לכתבה

Submit a Comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אימות אנושי (למניעת ספאם) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.