סיור לבית הכנסת מימי בית שני במגדל

במסגרת "כנס ראש פינה" הראשון לחקר היישוב היהודי בגליל – שזכה לשם: "התלמוד הירושלמי – היצירה והתקופה" בחסות המכללה האקדמית כנרת והמדרשה למורשת ישראל בראש פינה, נערכו היום (15.7) ואתמול סיורים לאתר העתיקות במגדל, בו נתגלה ב-2009 בית כנסת מימי בית שני, עם פסיפסים ואבן יוצאת דופן עם עיטורי מנורה.
כתב וצילם: צחי הררי.

קבוצה הטרוגנית במיוחד, שלא הצלחתי לעמוד על הרכבה הדמוגרפי, ירדה מהאוטובוס הממוזג היישר אל החום של אגן הכנרת, לביקור באחד האתרים שעשו מהפכה של ממש במחקר של תקופת בית שני.  נפגשנו באתר החפירות עם ד"ר דינה אבשלום-גורני, ארכיאולוגית ותיקה ונמרצת, שהתפנתה מניהול החפירות לטובת הדרכת משתתפי הכנס.

התחלנו את הסיור בסקירה של דינה ממנה ניתן להבין את מורכבות האתר-
השטח בו מתבצעות החפירות הוא שטח פרטי השייך לכנסיה קתולית  במקסיקו, השטח מנוהל ע"י חברת "ארק ניו גייט" ועתיד לקום בו מרכז קניות גדול (כבר בבניה מתקדמת), מלון גדול ו"מרכז של דו שיח וכבוד בין הדתות ובין התרבויות השונות" כפי שהצהיר בעבר נציג החברה.

בתא השטח הזה, לא נערך מעולם סקר ארכיאולוגי והוא לא נכלל בשום תכנית חפירות, כך שלא היה כל ידע ארכיאולוגי מוקדם עליו, למרות שידוע שהיה באיזור ישוב גדול בימי בית שני בשם "טריכיאה" או "טריכי". יוספוס פלביוס, בספרו "מלחמות היהודים" (ספר ב', פרק כא, 4) כותב: "מספר בני טריכיאה היה כארבעים אלף איש". נזכיר שוב את המספר הזה בתיאור בית הכנסת בהמשך.

השטח היה שייך בעבר לאחד מותיקי מגדל שעשה בו שימוש חקלאי. בשנות ה-70 של המאה ה-20 נבנה במקום מלון "הוואי" והוכשר איזור גדול הכולל תשתיות, בריכות, חוף ומבני עזר – כל אלו עמדו בגובה של בין 1/2 מטר ל-2 מטר מעל לעתיקות, ובאורח "נס", כהגדרת דינה, לא פגעו קשות בעתיקות. לאחר שהמלון נסגר מכר בעל השטח, כאמור, את השטח לכנסיה המקסיקנית ואמא שלו מקללת אותו על כך עד עצם היום הזה (מידע פנים-מקומי מנועם!)

התחלנו את הסיור בכניסה לאתר החפירות בצפיה אל מתחם שהוגדר כ"מתחם מחסנים", בו נמצאו חדרים ובהם כלי אחסון רבים מקרמיקה מתוצרת בית יוצר מקומי. ההשערה היא כי מתחם זה שימש כמתחם מחסנים הקשור לנמל שהיה ממזרחו. יש לציין שפחות מ-100 מטר דרומה משם נחשף ע"י ארכיאולוגים פרנציסקנים נמל גדול הבנוי אבן בסגנון רומי ברמה גבוהה מאד.

משם המשכנו צפונה לאורך קטעי חפירות בהם נמצאו בריכות מיוחדות, שפורקו ואולי יוחזרו וישוחזרו לאחר סיום הבניה. מימיננו ראינו תעלת מים גדולה, בנוייה אבן, שנועדה לנקז את מי הגשמים המתנקזים מואדי חמאם ומציפים את האיזור בחורף. משמאלנו ניתן לראות שרידים של מבני מגורים שחלקם נחפרו ותוואי של שדרת רחוב אשר במקביל אליה הלכנו.

בסוף שדרת הרחוב הגענו אל מתחם ציבורי, אשר בליבו התגלה הממצא המהפכני – בית הכנסת. ברחוב המוליך אל ביה"כ ניתן לראות ממצאים מעניינים כמו חלק עליון של טוחנת קמח גדולה, ובהמשך הרחוב, סמוך לבית הכנסת – מעין כיור, שיתכן ששימש לנטילת ידיים לפני הכניסה לבית הכנסת.

בית הכנסת עצמו אינו גדול, ויכול להכיל כמה עשרות אנשים בלבד, אם נזכר בדבריו של יוספוס פלביוס על עיר בת 40,000 תושבים, נראה הדבר תמוה, אך הימצאותו בפאתים הצפוניים של הישוב, שאחריהם משתרעים שטחי החקלאות של העיר, העלו את הסברה שבית הכנסת שימש את תושבי השכונה הצפונית בלבד, שיתכן והיו החקלאים. מה שאומר שיתכן ומתחת לפני השטח במרכז ודרום העיר מתחבאים להם עוד כמה בתי כנסת שממתינים כבר 2,000 שנה להחשף. אז מי אמר שלא נשאר מה לגלות?

מבנה ביה"כ מלבני, כמעט ריבועי, כאשר הכתלים הצפוני והדרומי ארוכים במעט, לאורך הכתלים, בפנים המבנה, ישנה מעין מדרכה ברוחב של כמטר וחצי-שניים, אשר בחלקה המזרחי מרוצפת פסיפס שיצירתו לא הושלמה. מקצה מדרכה זו אל מרכז המבנה יורדות 2 שורות ספסלים, שכאמור- אינן נסמכות אל הקיר. המבנה אינו מכיל עמודים, אם כי ניתן לראות בסיסי עמודים ושרידי עמודים דקים (קוטר של כ-20 ס"מ) צמודים לכתלים מבחוץ (ממערב) ובשימוש משני שם.

פתח המבנה לא נמצא, אך השערת החוקרים היא כי הוא היה ממערב. למרות גודלו הקטן של המבנה, ניכר שהושקעו בו משאבים רבים – עמודיו וכתליו כוסו פרסקו שחלק נאה ממנו נשמר, בצד המזרחי נמצא פסיפס עם רוזטה וצורות גיאומטריות וכמובן – הממצא חשוב ביותר שנמצא – אבן מלבנית כ- 60X50X50 ס"מ מידותיה, ועליה עיטורי מנורת שבעת הקנים, כדים, ריזוטה וצורות נוספות. זוהי בעצם ההוכחה לכך שמבנה ציבור זה שימש כבית כנסת, ויחד עם תיארוכו ותיארוך הממצאים לימי בית שני (50 לפסה"נ-100 לסה"נ) הוא מחולל מהפכה במחקר, כי עד גילויו לא היו ידועים בתי כנסת מימי בית שני עם פסיפסים ו/או עם עיטורי מנורה.

לקריאה/צפייה נוספת:

הודעת רשות העתיקות לעיתונות: "בחפירות של רשות העתיקות במגדל נחשף בית כנסת מהקדומים בעולם ובו אבן עם עיטור מנורה"

"גילו הגליליים" – סרטון ביוטיוב מ- 1913 בו נראים טרומפלדור וחברים עובדים בעבודות חקלאיות בכנרת ובמגדל סמוך לאיזור החפירה.

תמונות מהסיור:
Error: the communication with Picasa Web Albums didn't go as expected. Here's what Picasa Web Albums said:

The Picasa API is deprecated. See https://developers.google.com/picasa-web/ for more details and the migration guide.

Author: צחי הררי

Share This Post On

תגובות לכתבה

1 Comment

  1. צחי מעניין ביותר, אם אתה שומע על סיור שיוצא לבית הכנסת אשמח להצטרף….

    Post a Reply

Submit a Comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אימות אנושי (למניעת ספאם) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.