א"יתון לשבת – גליון 2

א"יתון לשבתשלום לכולם.

אז קודם כל אני שמח לבשר שנמצא שם לניוזלטר שלנו – א"יתון לשבת – מן משחק אותיות שכזה עם ראשי התיבות "ארץ ישראל"…
עכשיו, אחרי שנגמרה שנת הלימודים ונגמר קורס בתי כנסת ש"שתה" לנו את ימי שישי (בהנאה כמובן), אני מקווה שאוכל להתמיד ולהוציא גליון כל יום שישי שני (פעם בשבועיים).  חומר לגליון יתקבל בברכה. תודה ליונתן זיגמנד וגל גפני שתרמו את שלהם לגליון זה.

מה התחדש מאז הגליון האחרון? המון!

ערב מגמה ופרידה מהבוגרים – היה חם ומגניב! אפילו היתושים לא ויתרו והגיעו למרות החום והלחות… תודה לכל העושים במלאכה – המארגנים, המבשלים, הנואמים והמשתתפים – אין עוד מגמה כזו שיש בה רק אנשים טובים! אתם מזומנים להנות מצילומיו המצויינים של בניה. ברכות הצלחה שלוחות לבוגרים. נתגעגע!

שינויים וחדשות במבנה המחלקה ללימודי א"יקודם כל הבהרה והסתייגות: המידע המובא פה אינו רשמי, אינו סופי ונתון לשינויים, אני מביא אותו כדי שתדעו "מה מתבשל", כי יש כאלו שעתידם בעמק תלוי באישור המידע שיובא כאן – אז כפי שהתבשרנו, קיבלה המכללה האקדמית כנרת עצמאות אקדמית להעניק תואר ראשון בלימודי ארץ ישראל, מה שאומר שזה כבר לא יהיה תואר של אוניברסיטת בר-אילן, אין חובת לימודי יהדות וגם אין צורך לנסוע בשנה השלישית לרמת גן. כל אחד, על פי שיקוליו, יחליט מה עבורו הוא חיסרון ומה יתרון…
המסלול העצמאי הוא מורחב (לא רב-תחומי), מה לגבי אפשרות של רב-תחומי משולב עם לימודי א"י? לא יודע…
מתגבשת קבוצה של בוגרי שנה א' שמעוניינים "להישאר כיתה" ולעבור ולהתחיל את שנה א' יחד עם המסלול העצמאי, השאלות רבות מהתשובות, ולכן אנו רוצים לארגן מפגש של בוגרי שנה א' יחד עם חיים, יקי ולילי ולקבל תשובות כדי שנוכל להחליט לאן מועדות פנינו, ליטל המליצה על מפגש מיד אחרי מבחן של המחלקה, כאלו יש ביום שני 26.7 – "גיאוגרפיה של האדם בעת החדשה", או ביום שישי שאחריו 30.7 – "ראגיונלי גולן חרמון" – מי שמעוניין להשתתף במפגש כזה שיכתוב לי ונתאם את היום והשעה.
בנוסף הגיעה המכללה לישורת האחרונה בדרך לאישור לימודים לתואר שני בלימודי ארץ ישראל במכללה, התואר הוא של בר-אילן. (על תואר שני עצמאי של מכללת כנרת, יהיה אפשר לחשוב רק בעוד כ-5 שנים). בוגרי תואר ראשון של המסלול העצמאי יוכלו, ככל הנראה בעוד 3 שנים, להתקבל לתואר שני באותם תנאים כמו בוגרי בר-אילן.

כנס ראש פינה הראשון לחקר היישוב היהודי בגליל: התלמוד הירושלמי – היצירה והתקופה – בימים רביעי-חמישי נערך במתחם המשוחזר בראש פינה כנס בחסות המכללה האקדמית כנרת והמדרשה למורשת ישראל בראש פינה. במסגרת הכנס נערכו סיורים מודרכים לאתרי בתי כנסת קדומים: מגדל, אום אל-קאנטיר וקצרין (אולי גם חמאם?). אני (צחי) הצטרפתי לסיור עם ד"ר דינה אבשלום-גורני לבית הכנסת מימי בית שני שהיא גילתה בחפירות ארכיאולוגיות במקום, לחצו לקריאת סיכום הסיור ולצפיה בתמונות – היה מרתק.

ואם כבר בתי כנסת קדומים – פורסם באתר:

סיור-שיעור לבית הכנסת ואדי חמאם ומאמר חדש של ד"ר עוזי ליבנר על האתר.
סיור-שיעור לבתי הכנסת: עין נשוט, דיר עזיז, אום אל-קאנטיר – קשתות רחבעם.

ונעבור לחדשות מאתרי האינטרנט:

בעקבות הפרסום ממחקרו של פרופ' אדם זרטל: "נפתרה תעלומה ארכיאולוגית: זוהה פין מעוטר מברונזה של גלגל מרכבה מאל-אחוואט" – עוד דרישת שלום קדומה:

ממצא ארכיאולוגי משנה את מעמדה של ירושלים – שבר זעיר מלוח טין שנמצא בעת סינון עפר בחפירות בירושלים, מלמד כי במקום התקיימה ממלכה גדולה 400 שנה לפני ימי דוד המלך. ד"ר אילת מזר, ארכיאולוגית, על הממצא שמשנה את מעמדה של ירושלים

ועוד – האם אכן נמצאה תיבת נוח? ד"ר אריק קליין, ארכיאולוג תנ"כי מאוניברסיטת ג'ורג' וושינגטון, משוחח על גילויי "תיבות נוח" לאורך השנים, ועל ארכיאולוגיה פונדמנטליסטית בכלל. איי. בי. סי ניוז. 28 באפריל, 2010

ובמסגרת מלחמות הקברים בין פלגים בעדה החרדית לבין רשות העתיקות, הנה כמה צדדים למטבע:

אתר חדשות מודיעין: "בכירי רשות העתיקות המתגוררים במודיעין מהווים יעד מרכזי להתנכלויות מצד גורמים חרדים"

דיון ארוך ומעניין בפורום "בעולמם של חרדים" מציג את הסוגיה עם טענות בעד, אך בעיקר נגד(!) התנהגות אותם פלגים, הופתעתי למצוא שם הודעה עם הכותרת: מי הם ה"סיקריקים?" – לא, אין הכוונה לקיצוניים המטורפים מימי בית שני שמוכרים לנו מסיפורי יוספוס פלביוס, אלא על קיצוניים מטורפים בני זמננו… רבותי, ההיסטוריה חוזרת!

האתר החרדי "בחדרי חרדים": ארל'ה יקטר חושף: 50 מיליון ש"ח הוצאו לשמר בית – לפני כחמש שנים ביזבזה חברת 'נתיבי איילון' 50 מיליון ש"ח, בכדי לשמר את בית הביל"וים בחולון • "איך הם מסתכלים לעצמם במראה", הוא שואל, "כאב של יהודים פחות חשוב?"

ואולי זה יסתיים בזה – אתר החדשות החרדי "כיכר השבת": משא-ומתן חשאי בין רשות העתיקות ל"העדה החרדית"

ועוד כמה חדשות ארכיאולוגיות:

אוצר אמיתי – מטבעות זהב שהתגלו ברמלה (תודה לגל גפני)

הזמנה לעונת החפירות בסוסיתא – יולי 2010 – במהלך יולי 2010  תיערך עונת החפירות ה11 בסוסיתא. סוסיתא אחת מערי הדקפוליס ששרידיה נמצאים על גבעה ציורית המשקיפה לכנרת בסמוך לקיבוץ עין גב. משלחת החופרים בראשות פרופסור ארתור סגל וד"ר מיכאל אייזנברג  מאוניברסיטת חיפה מונה העונה למעלה מ70 מתנדבים מישראל ומכל העולם. בהקשר זה – לא לשכוח שיש גם הזמנה פתוחה לחפירות ארכיאולוגיות  בתל-רכש עם ד"ר מוטי אביעם.

ציור נדיר – הגדול ביותר שיצא משטח חפירה ארכיאולוגית בארץ יוצג במוזיאון ישראל המחודש.
תצוגה ארכיאולוגית חדשה בקיבוץ בית גוברין.
רימון יד עות'ומאני נמצא בתוך חומת ירושלים!
שער הפרחים מתחדש במסגרת פרויקט שימור ושיקום חומות העיר העתיקה.
מפעלי ים המלח תורמים לא רק חברתית כעט גם ארכיאולוגית והיסטורית!!

חדשות ארכיאולוגיות נוספות מקצועיות יותר אפשר למצוא באתר של רשות העתיקות.

חדשות רשות הטבע והגנים:

ארי לוי התחיל לעבוד גם באתר "כורזים". ליטל, רות וצחי קפצו לבקר בחזרה מראש פינה ולא מצאו אותו, אבל מצאו בית כנסת מפואר ומיוחד – שווה ביקור!

דברים לזכר פרופ' חנן אשל ז"ל 2010 – 1958: במלאות כשלושה חודשים להסתלקותו של מורי חנן אשל ז"ל נכתבות שורות אלו לזכרו. מאת: ד"ר יוסי בורדוביץ', ארכיאולוג מחוז צפון, וד"ר צביקה צוק.

קול קורא לתמונות של מינים אדומים לכרך ב של הספר האדום – אנו פונים בזאת לכל חובבי הצמחים וצלמי הטבע לתרום למפעל חשוב זה תמונות מפרי מצלמתם.

אתר חדש! החל מחודש יולי 2010 השומרוני הטוב מכניס אורחים!

ירחוני "חדשות בעתיקות" – מאת דר' צביקה צוק – ארכיאולוג רשות הטבע והגנים.

אירועים והמלצות (תודה ליונתן):

פסטיבל תנ"ך ואהבה 8 בגן הלאומי בית גוברין 26-22 ביולי 2010. אהוד בנאי, אלון אולארציק מארח את יוני רכטר, אתי אנקרי ואסף אשתר.

בקרוב – חפשו את המטמון הקיבוצי – כתבי חידה, רמזים, סימני דרך ופרסי ענק – המשחק "מחפשים את מטמון ה-100" יוצא לדרך, לכבוד מאה שנות קיבוץ.

חנות ספרים יד שניה "ספרים בחצר" – הייתי שם בשבוע שעבר ויש שם מבחר גדול של ספרים במלא נושאים וכמובן גם בנושא גיאוגרפיה, היסטוריה וא"י. באתר ברשת אפשר לערוך חיפוש של ספרים שיש בחנות.

ובהקשר זה – למי שמחפש ספרים יד-שניה: אפשר למצוא גם אצל עוגן דרורי, תנו לו שם של ספר והוא ימצא לכם אותו.
אגב, יש למישהו את הספר "ארץ הגלעד" של סיר לורנס אוליפנט? יש ביקוש ל-4 עותקים לפחות!

2 מסלולי טיול מומלצים לסופ"ש:

סיור פרחים בחרמון ואף מילה על שלג – פסגת החרמון לא מושלגת עכשיו אבל בהחלט זוהרת במרבדי פריחה מרהיבים. במקום להילחם בשרב, צאו לסיור בין הצהוב הזוהר של אליסון החרמון, הסגול של הכרבולת הקוצנית והוורוד של הדובדבן השרוע המסלול המלא בקובץ PDF.

בית טריידל במושבה כנרת צילום: חנן ישכר מתוך הספר דרכים יפות מכפר תבור לכנרת: טיול מעניין ורב תפארת – הכנרת היא ללא ספק אחד מהאתרים הפופולאריים בזמן החופש הגדול, וכשהיעד ברור נותר רק להחליט כיצד להגיע אליו. אז קחו מאיתנו המלצה שונה לדרך יפה אל אגם הצפוני

עד כאן להפעם…

רוצים להישאר מעודכנים? אתם לא צריכים לחכות לא"יתון לשבת, התחברו לטוויטר וליוטיוב שלנו והתעדכנו אונליין!

שבת שלום וסופ"ש מצויין לכולם!
צחי הררי

Author: צחי הררי

Share This Post On

תגובות לכתבה

2 Comments

 1. צחי.כל הכבוד על היוזמה המבורכת
  בהצלחה עם הבלוג (או איך שקוראים לזה)

  Post a Reply
 2. תודה לך!
  על החומרים שאתה שולח.
  תמשיך לשלוח, יש לך חומר טוב…

  Post a Reply

Submit a Comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אימות אנושי (למניעת ספאם) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.