Fw: הבהרות לגבי המאבק נגד תקנת מורי הדרך

קיבלתי להפיץ לכל מאן דבעי:

שלום רב!

לפני כחודש יצאנו בקריאה לציבור הרחב לתמוך בעצומה (לקישור לעצומה-  לחץ כאן) הקוראת לשר התיירות לבטל את תקנות מורי הדרך האוסרות על גופי ההדרכה האזוריים להדריך מבוגרים.

קיבלנו תגובות רבות כמעט כולן אוהדות אך גם כמה מחאות. מעניין לציין שהתגובות החיוביות התקבלו מהציבור הרחב והתגובות שליליות התקבלו רק מאת מורי דרך. על כן התחזקה דעתנו שבפועל התקנה מגנה רק על מורי הדרך ולא על הציבור….

לאור הסערה שהתעוררה אנו מעוניינים להבהיר מספר נקודות:

1. מורי הדרך ואגודת מורי הדרך – אנו מכבדים ומעריכים את מורי הדרך אשר עוסקים באהבת הארץ לא פחות מאשר מדריכי בית ספר שדה. טענתנו היא רק כנגד אגודת מורי הדרך (אשר מייצגת 1200 מורי דרך מתוך 8400 מורי דרך רשומים). אגודה זו בוחרת להלחם במדריכים שאינם מורי דרך במקום לדאוג לאינטרסים הגדולים באמת של מורי הדרך- הגדלת כמות התיירים בארץ. טוב היה לו היו מקימים לעצמם מורי הדרך גוף אחר שייצג אותם בדברים החשובים באמת….

2. הכשרה – טענה מרכזית שנטענה על ידי מורי הדרך היא שהם עברו קורס יקר וקשה ולכן אין לאפשר להדריך למי שלא עבר קורס זה להדריך. קורס מורי דרך כולל כ-80 ימי סיור בכל רחבי הארץ ואילו קורס מדריכים של בית ספר שדה כפר עציון כולל כ-90 ימי סיור רק באזור ארץ יהודה (פחות מ-חמישית משטח הארץ). בניגוד לקורס מורי דרך – קורס המדריכים של בית ספר שדה נערך בתנאי פנימייה והסיורים נמשכים מצאת החמה ועד לשקיעתה (בקיצור קורס ההכשרה שלנו ארוך יותר ויקר יותר). בעוד קורס מורי דרך מכשיר את בוגריו להדרכה כללית של כל הארץ בית ספר שדה כפר עציון הוקם על מנת להקנות למטייליו היכרות מעמיקה עם אזור יהודה. האם מורי הדרך (אותם אנו אמורים להעסיק על פי התקנות) זחלו במהלך הקורס שלהם במערת חריטון? האם הם מכירים את אבן הגבול בתל עדולם? האם הם מיודדים עם הפאלחים הערבים בוואדי פוכין? האם הם ביקרו במערת הערביה? (מערת המסתור הראשונה שהתגלתה מימי מר בר כוכבא ומוזכרת במגילות אשר נמצאו במערת קומראן). היכרות מעמיקה אזורית ניתן לקנות רק על ידי קורס המתמקד באזור קטן ומוגדר.

בתוכנית של קורס מורי הדרך ישנם רק 2  ימי השתלמות בהר חברון ואילו מדריכי בית ספר שדה כפר עציון עוברים 20 ימי השתלמות באזור זה (אולי בגלל עובדה זו הציבור מצביע ברגליים…)

אנו מאמינים שהציבור יודע לבחור מה טוב עבורו: יש כאלו שמעדיפים הדרכה של מדריכים המכירים את כל הארץ ויש כאלו המעדיפים מדריכים המתחמים באזור ספציפי.

3. הסדרת המקצוע – טיעון נוסף שנשמע על ידי מורי הדרך הוא: "כמו שגם מי שרכש ידע ברפואה לא יכול לעסוק כרופא כך גם מדריכי טיולים לא יכולים להדריך טיולים". (כי חסרה להם ההסמכה הרשמית).

אנו ננסה להמחיש מדוע הדוגמא הזאת מחזקת את טיעונינו: כפי שמי שחולה יכול לבחור אם להיות מטופל על ידי רופא או על ידי מטפל אלטרנטיבי.  כך גם הציבור יכול לבחור איזה מדריך טיולים הוא רוצה (הכשרה ארצית או הכשרה אזורית). אגב- יכולים הרופאים לטעון: למדנו 7 שנים ובסוף החולים הולכים למטפלים אלטרנטיביים אולם הרופאים מאמינים שהם טובים ואיכותם תגן על פרנסתם….

מדינה צריכה לאפשר לאזרחיה חופש לבחור לאיזה טיולים להצטרף ומי יהיה המדריך שלהם.

מכיוון שהבחירה של האזרחים אינה מוצאת חן בעיני אגודת מורי הדרך הם מגייסים את הרגולציה לטובתם. אנו קוראים לרגולציה (שר התיירות) לאפשר גם לגופי ההדרכה האזוריים להדריך את המטיילים בישראל.

כמו בתחומים אחרים התחרות תוביל למוצר תיירותי טוב יותר שהרי "קנאת סופרים תרבה חוכמה"

לאחר פחות מחודש חתמו יותר מ-1000 אזרחים על העצומה.

מכיוון שתמיכתכם חשובה לנו מאוד אנו קוראים לכל חובבי ידיעת הארץ אשר מעוניינים בשינוי תקנת מורי הדרך ומתן אישור לגופי הדרכה אזוריים להדריך מבוגרים לחתום על העצומה ולהעביר את העצומה לכל מי שיכול לתמוך במאבק או לחתום על העצומה.

כשנגיע ל-10,000 חתימות במשרד התיירות לא יוכלו להתעלם מאיתנו!

לחתימה על ביטול התקנה – לחץ כאן

בברכה,

ירון רוזנטל

מנהל בית ספר שדה כפר עציון

מצ"ב העצומה:

לציבור חובבי ארץ ישראל

לפני מספר שנים החלו פקחים מטעם משרד התיירות לאכוף את התקנה האוסרת על אדם שאינו נושא רישיון מורה דרך לשמש כמדריך סיורים / טיולים של קבוצות שאינן שייכות למערכת החינוך.

תקנה זו מונעת מעשרות הארגונים החינוכיים העוסקים בידיעת הארץ (כעשרה בתי ספר שדה של החברה להגנת הטבע, רשות שמורות הטבע, יד בן צבי, עיר דוד, מנהרות הכותל, כעשרים מדרשות טיולים ועוד….)  להמשיך ולהוביל מטיילים שאינם נמנים על תלמידי מערכת החינוך.

וכך למעשה מרבית הגופים העוסקים בידיעת הארץ מתוך מגמה להנחיל את ערכי הכרת הארץ ואהבתה הופכים למפרי חוק והמדריכים הופכים לעבריינים.

ההתמחות האזורית הנהוגה בגופים מעניקה  למטיילים הדרכה מקצועית ואיכותית באזור מסוים ומבטלת את המטרה המרכזית של התקנה (בקרה על איכות הדרכה).

הגברת האכיפה קשורה ללחץ המופעל על משרד התיירות ע"י ארגון מורי הדרך (לדוגמא לחץ כאן- http://www.itga.org.il/ArticleDetails.aspx?Id=172 ) אשר לנגד עינו אינטרסים צרים של שמירה על גילדה מקצועית ולא הגברת הכרת הארץ ואהבתה.

ברור שנפגעים המרכזיים של האכיפה הם אזרחי ישראל אשר מעוניינים לקבל הדרכה מקצועית באזור מסוים (ולא טיול שטחי בכל רחבי הארץ) והגילדה של מורי הדרך רוצים למנוע זאת מהם בשל בצע כסף (למנוע תחרות).

שלשום החליטו ביחידת האכיפה של משרת התיירות ל"התלבש" על בית ספר שדה כפר עציון. פקחית של משרד התיירות (יש דבר כזה….) הגיעה לטיול של בית ספר שדה והסבירה למדריך שהוא עבריין ולקבוצה היא הסבירה שהם משתפים פעולה עם עבריין ופיזרה את הטיול. אתמול כבר חטפנו קנס של 3000 ₪ על טיול אחר. למרבה האירוניה הטיולים עסקו בירושלים  של שלהי ימי בית שני שנחרב בגלל מלחמת אחים….

בכל מקרה בית ספר שדה כפר עציון ימשיך לעסוק בידיעת הארץ ולהוציא עשרות סיורים בכל שבוע למבוגרים ומשפחות  מכיוון שלפי ייעוץ שקיבלנו התקנה אינה חוקית. במידה ונאלץ לשלם קנסות – נשלם אותם בשמחה ונקווה שהכסף ילך לאגפים במשרד התיירות המשקיעים בעידוד התיירות בישראל ולא באגפים המשרתים את ארגון מורי הדרך.

אגב- משרד התיירות רץ לספר למורי הדרך על התקרית על מנת להראות לו שהוא ממשיך לדאוג לאינטרסים שלו. מצ"ב קישור לאתר של מורי הדרך  http://www.itga.org.il/ArticleDetails.aspx?Id=232

פשוט עצוב….

אנו תובעים משר התיירות לבטל את התקנה האנכרוניסטית (אולי בגלל שנחקקה לפני 43 שנה ומכיוון שלא נאכפה אף אחד לא דאג לבטלה)

למזלנו הרב חוקיות התקנה מוטלת בספק גדול (אנו שומרים את הקלפים בתחום זה קרוב לחזה למקרה שנאלץ לפנות לערכאות משפטיות לביטול התקנה).

אנו קוראים לציבור הרחב לחתום על עצומה לביטול התקנה כי את המנגינה הזאת אי אפשר להפסיק….

לחתימה על ביטול התקנה – לחץ כאן

Author: צחי הררי

Share This Post On

תגובות לכתבה

1 Comment

 1. הקורסים של בתי ספר שדה מיועדים להדרכת ילדים ונוער – תלמידים ורמתם חובבנית ובעיקר חוויתית והמדריכים אינם בשלים להדריך מבוגרים בצורה רצינית. (אני מכיר אותם אישית)
  משרד התיירות קבע סטנדרט מסויים להדרכת מבוגרים ועל כולם לעבור אותו
  אני בעד שכל מי שרוצה להדריך מבוגרים שיעבור רק את מבחני משרד התיירות ללא קורס מורי דרך.
  משרד התיירות לצורך העניין מבצע בחינה חיצונית שלא קשורה לקורס מורה דרך (אתה יכול לסיים את הקורס בכל מקום בהצטיינות ולא לעבור את המבחן החיצוני)
  כל מדריכי בית ספר שדה, תתמקצעו תתבגרו אל תהיו אלטרנטיבים תהיו עיקריים ואם תחליטו להדריך מבוגרים תעלו עוד שלב בהכשרה – אתם לא בשלים.

  .

  Post a Reply

Submit a Comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אימות אנושי (למניעת ספאם) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.