א"יתון לשבת – גליון 5

א"יתון לשבתאוגוסט- בשעה שרוב המין האנושי ממעיט בפעילות בשל החום הכבד ומסתגר בחדרים קרירים וממוזגים, יוצא זן מיוחד ממשפחת בני האדם, דווקא אל השמש הקופחת ועוסק בפעילות גופנית מרובה. בבגדים ארוכים, כובעים על ראשיהם וכפפות על ידיהם, עוסקים הם בפעולות קשות ומעייפות, כגון: חפירה עם מכושים ומעדרים, הנפת דליים מלאים בעפר, הרמת סלעים גדולים וסיקול אבנים.
מנהגים מוזרים יש למין מיוחד ויוצא דופן זה- מדי פעם, תוך כדי העבודה, מרים אחד מהלהקה חפץ כלשהו מתוך ערימות העפר, מנגב את הזיעה הרבה הניגרת אל עיניו, משפשף מעט את החפץ שמצא, מציג אותו בהתפעלות לחבריו, וכולם מתקהלים מסביבו ופוצחים בצהלות שמחה ומחיאות כפיים…
אלו הם הארכיאולוגים! מתצפיות ומחקרים עולה כי אין מי שכופה עליהם להתעורר עוד לפני הציפורים ולרחוץ במשך היום בנחלי הזיעה, להיפך – זיק מטורף ואש בוערת בעיניהם ונראה כי נהנים הם ומסופקים ממעשיהם עד מאד…
יש הטוענים כי מין זה הולך ונכחד, אך בתצפיות שנערכו לאחרונה, נראו גם פרטים צעירים המצטרפים לבוגרים ואותה אש יוקדת נדלקת גם בעיניהם!

והנה כמה מתוצאות עבודתם בשבועות האחרונים:

חפירות תל רכש 2010. מאת: ד"ר מרדכי אביעם

ביום שני הקרוב תסתיים עונת החפירות הראשונה של המכון לארכיאולוגיה גלילית שבמכללה האקדמית כנרת בתל רכש שבגליל התחתון. החפירה משותפת עם צוות ארכיאולוגים יפנים החופרים בתל מזה חמש שנים. כשלושים סטודנטים מיפן וחמשה סטודנטים מכנרת כמו גם כמה מתנדבים עבדו בחפירות בתל במשך שבועיים, כתף אל כתף.
המשך קריאה »

סיכום חוויות מהחפירות בתל רכש. מאת: ליטל שטרן

תל רכש מקום קסום בין נחל רכש לנחל תבור, גבעה תלולה על מראה מרהיב ועוצר נשימה. כל בוקר הערנו את הציפורים וקראנו לשמש אורי קומי. זה קשה ללא שום ספק אך עם זאת מלא סיפוק. ההרגשה הזו שאתה עם המכוש בעפר ומגלה את נסתרות ההיסטוריה, ובמו ידך חושף אותה ולפעמים גם יכול לייצר אותה, היא עילאית.
המשך קריאה »

חברים, נשארו עוד יומיים לסיום החפירה המעניינת הזו- ראשון ושני. עבודת החפירה הקשה כבר נעשתה ברובה, בשבוע הראשון עבדו דניאל ויצמן והזוג המופלא מאיר וסטלה מזרחי. בשבוע השני עבדו ליטל שטרן, צחי הררי (בחצי משרה) ובוגרת המחלקה בשם תמר שעושה עכשיו תואר שני. הגענו לרצפה בשני המתחמים, עכשיו מגיע החלק המעניין – חשיפת הרצפה וחפירה קצת מתחתיה – כאן נמצאים הממצאים המעניינים – צריך רק לבוא ולאסוף. מי שמעוניין מוזמן להצטרף. אתם מוזמנים להתקשר אלי (צחי), אל ליטל או אל דניאל לשמוע חוויות, ואל מוטי אביעם לתיאום.

ואם יש לכם זמן, כדאי לבקר גם באתר אום אל-קאנטיר, שם עומלים בימים אלה, ד"ר חיים בן-דוד, ישו ואנשי הצוות על שחזור ובנייתו מחדש של בית הכנסת המפואר.

מטבע זהב נדיר מאוד בן כ-2200 שנה התגלה בחפירות בתל קדש

לדברי ראש ענף מטבעות ברשות העתיקות" "זוהי תגלית מדהימה בתחום חקר המטבעות. המטבע יפהפה, ובמצב השתמרות מרשים ביותר. זהו מטבע הזהב העתיק הכבד והיקר ביותר שנמצא אי פעם בחפירה ארכיאולוגית בארץ!
המשך קריאה »

התגלה קברו העתיק של מחבר "אנא בכוח"

מיודענו, יוסי סטפנסקי יחד עם הרב ישראל מאיר גבאי וחוקר קברי הצדיקים בגליל ישראל הרצברג, איתרו לאחר מחקר מעמיק וסקירה של מאות קברי צדיקים התגלה בנחל עמוד קברו של התנא נחוניה בן הקנה אשר חיבר את הפיוט "אנא בכוח".
המשך קריאה »

הכתובת היתה על הקיר: אלת המזל ביקרה בגולן

ארכיאולוגים מאוניברסיטת חיפה חשפו באחרונה ציורי קיר (פרסקאות) של אלת המזל היוונית, טיכה ושל מינאדה – אחת מבנות לווייתו של אל היין דיוניסוס. הפרסקאות העתיקות התגלו בסוסיתא בדרום רמת הגולן שם נערכות חפירות במשך 11 שנים.
המשך קריאה »

חדשות יונתן זיגמנד:

ביקרתי השבוע במוזיאון ישראל המחודש בירושלים. נרשמו עומסי תנועה בכניסה.
האגף לארכיאולוגיה כמובן מעניין, ונותן סקירה לפי התקופות:
http://www.imjnet.org.il/htmls/page_1782.aspx?c0=15531&bsp=14900
וישנה גם תערוכה על חלוצי הארכיאולוגיה בארץ,שלא הספקתי לראות מפאת קוצר זמן:
http://www.imj.org.il/exhibitions/presentation/exhibit-he.asp?id=730
ועוד קישורים מעניינים:
אוסף הארכיון הציוני – בתוך אוסף התמונות של הרוורד
http://via.lib.harvard.edu/via/deliver/browse?_collection=via
לראשונה, החברה להגנת הטבע פרסמה הנחיות לניהול טבע עירוני
http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/1183693.html
הממשלה תאסור על בניית דירות נופש בחופי הים
http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/1183380.html

דרושים!

ביום חמישי הבא (19/8) יערך היום הפתוח האחרון לשנת תשע"א. למחלקת השיווק של המכללה דרושים עובדים ליום הפתוח. מי שמעוניין/נת שיפנה אליהם.
למסלולי הלימודי השונים דרושים סטודנטים, מי שמכיר כאלו שיפנה אותם לאתר הרישום ליום הפתוח: http://www.kinneret.ac.il/minisite . את המעונינים בלימודי א"י אפשר להפנות ל: http://www.lomdim.org.il/israel (להרשם בטופס מימין).

המלצות טיולים

3 כתבות במעריב על פינות חמד ומסלולי טיולים באיזור הכנרת:

  1. טיולים ליליים לאוהבים: הפתעות בעמק הירדן לאחר השקיעה
  2. בריכה בעין נון שליד מגדל
  3. אי לא בודד: טיול ושכשוך בנחל יבנאל. ניתן להגיע למקום גם בסיור עם מרכבות הירדן.

ואיך אפשר לקבל את השבת בלי שיר לשבת מרותי עצמון…

ונסיים בוידאו קצר מהחפירה בתל רכש: חגי, המנהלן של החפירה ארכיאולוגית בתל רכש, הטמין בפינת החדר שחפרנו חתיכת ברזל ישן וחלוד, האם ד"ר מוטי אביעם יעלה על התרמית?? למי שמכיר אותו התשובה די ברורה…

עד כאן לשבוע זה.
סופ"ש ושב"ש לכולם.
צחי הררי

Author: צחי הררי

Share This Post On

תגובות לכתבה

Submit a Comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אימות אנושי (למניעת ספאם) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.