סיכום חוויות – חפירות תל רכש/ ליטל שטרן

ליטל ברגע של מנוחהאני מצטערת אבל זה יכול להיות קצת לא ברור לכל מי שלא בעסק… מבחינתי הכל התחיל ביום הראשון, הראשון זה השבוע. בהתחלה הייתה לי התלהבות אדירה אני מודה, לא עצרתי לרגע, היו כאלה שאמרו שיגיעו אך משום מה חיכינו וחיכינו ואף אחד לא בא, ובכל זאת הסתדרנו.

תל רכש מקום קסום בין נחל רכש לנחל תבור, גבעה תלולה על מראה מרהיב ועוצר נשימה. כל בוקר הערנו את הציפורים וקראנו לשמש אורי קומי. זה קשה ללא שום ספק אך עם זאת מלא סיפוק. ההרגשה הזו שאתה עם המכוש בעפר ומגלה את נסתרות ההיסטוריה, ובמו ידך חושף אותה ולפעמים גם יכול לייצר אותה, היא עילאית.

כל בוקר, פק"ל, מוטי ממתין לכולנו בשער גזית ומוריד אותנו אל התל. איך לא נגמרו לו כבר הכוחות והמצברים איני מבינה, כל בוקר במשך שבועיים (ובמשך 40 השנים האחרונות) לא עוצר לרגע וחופר בחול כמו ילד קטן. בכל אופן ביום השלישי של החפירה הייתה לנו הפתעה – ילד פלא, ילד קטן בן 10 שלא הפסיק להרים דליים לרגע, חפר הזיע והרוויח את התעודה ביושר. וכמובן שלא נשכח את צחי, כל בוקר בשעה 8:00 הגיעה אל התל ונתן את כל כוחו. כמובן את ארווין פנסיונר שעבר את ה-70  ומחפש את משמעות החיים (זה סתם בשביל החרוז).

לסיכום – שבוע לא קל עבר על כוחותינו, הוספנו כמה מילים חדשות ללקסיקון, כמו יז'ה (כשקשה ואין כוח אומרים את המילה ופתאום חוזר הכוח) וקינשואה (ביפנית- שלום או תודה אם אני זוכרת נכון), רכשנו חברים יפנים חדשים. חפרנו ומצאנו ככל הנראה חווה חקלאית עשירה עם קיר חלונות ושתי כניסות נפרדות, וגם גרם מדרגות, וכמובן לפינאלה של היום האחרון מטבע, ככל הנראה מטבע של עיר רומית. ועוד משהו מאד מאד מסקרן שלא ניתן לדבר עליו בפורום הזה…

אז כמו שאומרים: ארכיאולוגים תמיד נשארים ילדים, ויכולת הסקרנות והמחקר תמיד מנצחים …

תודה רבה לדר' מוטי אביעם על חוויה בלתי רגילה.
ליטל שטרן

תמונות מהחפירה (צילם: צחי הררי)
Error: the communication with Picasa Web Albums didn't go as expected. Here's what Picasa Web Albums said:

The Picasa API is deprecated. See https://developers.google.com/picasa-web/ for more details and the migration guide.

Author: צחי הררי

Share This Post On

תגובות לכתבה

Trackbacks/Pingbacks

  1. » א"יתון לשבת – גליון 5 - לומדים: לימודי ארץ ישראל - [...] תל רכש מקום קסום בין נחל רכש לנחל תבור, גבעה תלולה על מראה מרהיב ועוצר נשימה. כל בוקר הערנו…

Submit a Comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אימות אנושי (למניעת ספאם) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.