א"יתון לשבת – גליון 11 – שנה חדשה במחלקה ללימודי ארץ ישראל!

א"יתון לשבתהשבוע הראשון בשנת הלימודים עבר בהנאה רבה. זה לא סתם שבוע ראשון, אלא שבוע ראשון למסלול העצמאי ללימודי ארץ ישראל במכללה! – רציתם היסטוריה? קיבלתם אותה בהתהוותה… אחרי חודשים של הכנה מוקפדת יצא המסלול לדרכו בהרכב מלא. ברכות לחברים החדשים שגם בזכות מספרם הרב זכינו יחד איתם להיות חלק מההיסטוריה הזו. השבוע החל ביום שני בפתיחה מוצלחת עם קורסים מרתקים מפי פרופ' אדם זרטל וד"ר מוטי אביעם.

ועוד חתיכת היסטוריה – אחרי מעל 15 שנה (!) של תכנונים ותוכניות – נחנכה הספריה החדשה וה-מ-ד-ה-י-מ-ה! של המכללה. הנה כמה תמונות מערב חנוכת הספריה, אבל זה לא מתקרב לדבר האמיתי, אתם שקוראים את זה ולא נמצאים באזור – אתם צריכים לבוא ולראות את רמת ההשקעה הגבוהה, את העיצוב המוקפד, את הציוד החדיש, ובעיקר את הנוף המדהים הנשקף מקיר החלונות של הספריה – הכנרת והרי הגולן במלוא הדרם…


לבוגרים – אתם שנדחקתם בצפיפות בספריה, כתבתם עבודה במחשב אחד והלכם להדפיס אותה ממחשב אחר וטיפסתם תוך סיכון נפשות על סולמות מתקפלים, או זחלתם על ארבע כדי להגיע לאיזה ספר – תלכו לאיבוד ב- 4 המפלסים המרווחים ותעריכו את המחשבה שהושקעה – לא צריך לטפס ולא צריך לזחול – כל הספרים בהישג יד, ומחשבים חדשים ורבים החליפו את הישנים.

היום, שישי, מתחיל הקורס "יסודות הסקר הארכיאולוגי" – קורס מרתק ומהנה שרובו בשטח עם ד"ר חיים בן-דוד. למי שלא מכיר עדיין – במחלקה מלמדים 3 ארכיאולוגים בעלי שם וניסיון רב בסקרים ארכיאולוגיים: פרופ' אדם זרטל – מבצע את הסקר הארכיאולוגי הנרחב ביותר (בארץ, ואולי אפילו בעולם) – כבר 33 שנה שהוא סוקר באזור השומרון, ד"ר חיים בן-דוד סוקר ברמת הגולן וד"ר מוטי אביעם – סוקר באזור הגליל. הקורס משלב מהידע והניסיון הרב שלהם. למי שלא נרשם – אפשר עדיין להצטרף!

כמה קישורים מעניינים לשבת:

יד יצחק בן צבי העלו לאינטרנט עשרות גליונות של כתב העת "פעמים" לקריאה והורדה חופשית:
http://www.ybz.org.il/?CategoryID=287

ד"ר שי בר ידידנו מנהל חפירה ארכיאולוגית קהילתית בתל אסויר שבמועצה האזורית מנשה:
http://www.gfn.co.il/index.php?option=com_content&view=article&id=10539&Itemid=11

"עליית מדרגה" במאבק בארכיאולוגים החופרים ביפו – "שוכני העפר" מתגייסים למאבק החרדים ומפילים בכישופים חומה שמרסקת את רכבי הארכיאולוגים! לא מאמינים? הנה:
http://www.tsofar.com/zofar/see_article.asp?id=12419
וזאת למרות שמתנהל משא-ומתן חשאי בין רשות העתיקות ל"העדה החרדית" להפסקת העבודות ביפו.

הכנה לקורס ראשית הנצרות

למי שלומד עם ד"ר יקי אשכנזי את הקורס ראשית הנצרות – אני רוצה להמליץ על שני סרטים:
1. הארכיאולוג העירום (כמובן) – פרקים 3, 8 ו -11
2. בריאן כוכב עליון – אפשר לצפות בסרט במלואו כאן במדור הוידאו, ב-9 חלקים, דרך יוטיוב.
למי שהיה בשיעור של ד"ר גיורא גודמן – זוכרים את "אז מה הרומאים עשו בשבילנו?" הקטע עצמו + קטעים מובחרים נוספים מבריאן.

סילבוסים לקורסים של פרופ' אדם זרטל

אימייל עם קבצי הסילבוס של שני הקורסים של אדם זרטל נשלח לכל מי שנתן לי את כתובת האימייל שלו ברשימה שעברה בכיתה, אם לא קיבלתם – שלחו אלי אימייל לכתובת:  info@lomdim.org.il ואני אשלח לכם את הקבצים באימייל חוזר. להסרה מהרשימה אפשר להיכנס לכאן.

ברכת בהצלחה שלוחה לכל החברים הותיקים והחדשים!

שבת שלום,
צחי הררי

Author: צחי הררי

Share This Post On

תגובות לכתבה

Submit a Comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אימות אנושי (למניעת ספאם) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.