א"יתון לשבת – גליון 13

אהוד נצר 1934-2010

אהוד נצר 1934-2010

היום הובא למנוחות פרופ' אהוד נצר בקרית ענבים, מחשובי הארכיאולוגים בישראל. נצר הוא הארכיאולוג המזוהה ביותר עם אתר ההרודיון, שבו הוא חופר במשך כ-35 שנים. רובן הוקדשו לחיפוש אחר קברו של המלך הורדוס. לפני כשלוש שנים מצא נצר את הקבר, במה שנחשב לשיא הקריירה שלו, ואחד מהישגיה הגדולים הארכיאולוגיה הישראלית. הקבר, הסביר נצר, נהרס והוסתר בכוונה על ידי המורדים בימי המרד הגדול נגד הרומאים. לאחר איתור הקבר המשיך נצר בחפירות באתר שמדרום לירושלים, למרות גילו המתקדם – 76.

לידיעות בתקשורת על מותו:
הארץ: מת פרופ' אהוד נצר, הארכיאולוג שמצא את הורדוס
מעריב: חושף קברו של הורדוס נפל אל מותו ליד הקבר
Ynet: מת הארכיאולוג הידוע אהוד נצר, שנפל בהרודיון
הידען: נפטר פרופ' אהוד נצר מגלה קברו של הורדוס
ערוץ 7: פרופ' נצר – מורה דרך ופורץ דרך

רק לפני מספר חודשים ביקרנו בהרודיון והתרשמנו מממצאי חפירתו שהציג לנו תלמידו וממשיך מחקרו – רועי פורת, בוגר המכללה.
יהי זכרו ברוך!

ומעצב לשמחה:

יום גיבוש – לכל הסטודנטים ללימודי ארץ ישראל שנה א' ב' וג' עובדים, מורחב, רב תחומי ועצמאי!

שלום לכולם!
כפי שנהוג בכל שנה, יום הגיבוש יוצא אל הדרך….
יום חמישי ה- 4/11/2010 יתקיים סיור (כולם מגיעים) שיסתיים בחוף של דגניה שם יתקיים הגיבוש.
מה בתכנית:
ערב נחמד ושירה בציבור – אז לכל מי שיש גיטרה, סקסופון או מפוחית מוזמן להביא ולתרום את חלקו, בשיר או בניגון.
בנוסף לכך תצפה לנו ארוחת ערב הכוללת פויקה, ודברים טובים!
לכן נבקש מכל אחד ואחת להביא 25 ש"ח אל ליטל 0504509504 או אל לילי רכזת המגמה.
תודה לכולם, מצפים לראות אתכם שם בהרכב מלא!
צוות ארץ ישראל

סוכות אצל השומרונים:

חג שמח לשומרונים שחוגגים היום את שמיני עצרת! ביום רביעי (27.10) ביקרתי בסוכתו של מר בנימים צדקה, אשר אירח אותי בחמימות רבה.

בניגוד למגדלי הדירות ומרכזי הקניות ההולכים וסובבים אותה – שומרת השכונה השומרונית בחולון על אופי צנוע וכפרי.
"השכונה נוסדה ב- 1954, הודות לפעילותו של מנהיג הקהילה, יפת בן אברהם צדקה הצפרי, ירחמו ה', ועזרתם של נשיא מדינת ישראל השני, יצחק בן צבי ז"ל, וראשי העיר חולון, חיים קוגל ופנחס אילון ז"ל" (מתוך 'א.ב חדשות השומרונים' – העיתון השומרוני הראשון)

השומרונים נחשבים לעם העתיק בעולם, וכבר משמות הרחובות הסמוכים מתחילים להרגיש את המסע אחורה בזמן: רחוב השופטים, דבורה הנביאה, עזרא, נחמיה, אשתאול, צרעה, חברון, יהושפט, ישעיהו, עמוס, והיעד הסופי – בן עמרם (הלא הוא משה רבינו).

החנתי את הרכב ברחוב בן עמרם והלכתי קצת ברגל כדי לראות ולחוש מקרוב את השכונה, בכניסה לכל בית מותקן לוח שיש עליו חרותים פסוקים בכתב העברי/שומרוני העתיק, ברחוב ניכרת תנועה רבה של מבקרים מבחוץ שבאים להתארח בסוכות השומרונים. הגעתי אל ביתו של מארחי – בנימים צדקה (לדבריו, כך הוא האיות המקורי של השם) שקיבל אותי בחמימות ואירח אותי בסוכתו. סוכת השומרונים מוקמת בתוך הבית, בחדר הגדול בבית, אל התקרה מצמידים סידור פירות מרהיב (וכבד! כ- 350 ק"ג) בהם משולבים ארבעת המינים שמהם יש לבנות את הסוכה. התכבדתי מכמה מהמטעמים – עוגיות מעמול ממולאות בתמרים, עוגיות מלוחות, תמרים ומישמישים ממולאים מרציפן- תאווה לחיך, הכל פרי מעשה ידיה של מרים, אשתו של בנימים, שכשרונה ניכר גם בציורים הנהדרים התלויים בסלון ומקשטים את הסוכה (ראו בתמונות) בציורים המתארים את חיי השומרונים.

לאחר שיחה נעימה בה למדתי מפיו של בנימים קצת היסטוריה שומרונית ועל כמה מההבדלים שבין השומרונים ליהודים, הצטרפה אלינו עיתונאית העובדת בשירות הידיעות של טורקיה, היא חזרה מביקור בעוד כמה סוכות ובבית הכנסת של השומרונים. בנימים הציג בפנינו את הטיוטה לספרו החדש והחדשני: נוסח ספר התורה השומרוני אל מול ספר התורה היהודי. הספר מציג את הנוסחים, המתורגמים לאנגלית, בשני טורים מקבילים כאשר ההבדלים בין הנוסחים מודגשים ובטור שלישי מובאות הערות על ההבדלים. הספר נמצא כרגע בדפוס ועומד לצאת לאור ממש בקרוב.

נפרדתי בידידות ממר בנימים צדקה. כאן המקום להוסיף כי בנימים ואחיו, יפת בן רצון, מפיצים את העיתון השומרוני הראשון 'א.ב חדשות השומרונים' ובו מידע רב וחדשות על הקהילה ומנהגיה, וייסדו את 'מכון א.ב ללימודי שומרונות' המשמש כתובת לחוקרים וסטודנטים היכולים לקבל במכון ייעוץ והכוונה ולהשתמש בספריה מקצועית. לפני לכתי נתן לי בנימים במתנה "מזון רוחני" – כמה גליונות של העיתון ועוד חוברת מצויינת שסוקרת את כל התחומים והמאפיינים של העם השומרוני.

ידיעות נוספות על אחינו השומרונים יבואו בוודאי עוד בהמשך…

סיכום סיור מספר 1

חדשות יונתן זיגמנד

המצרים רוצים לבנות את לאס וגאס החדשה בלוקסור

מדיחים את חזקיהו, מנשה בנה את הניקבה?
תקציר המאמר, המאמר המלא

סיכום סיור

ליטל שטרן סיירה, סיכמה ושלחה – סיכום סיור מספר 1 – סיכום סיור במסגרת הקורס "יסודות הסקר הארכיאולוגי" ברמת הגולן

יום הניקיון הבינלאומי

http://globeblog.co.il

פרסומי רשות העתיקות במחירי מבצע לסטודנטים

רשות העתיקות יוצאת במבצע מיוחד, המיועד לסטודנטים לארכיאולוגיה, אשר במסגרתו ימכרו פרסומי הרשות, במחירי מבצע חסרי תקדים.
לרשימת הפרסומים לחצו כאן. לפרטים ולרכישה, נא לפנות אל:
חנה ארז, טלפון: 052-4769774, דוא"ל: hannah@israntique.org.il
המחירים  – 20 ש"ח לפרסום שיצא עד שנת 2007, 20% הנחה לכל פרסום חדש יותר.
(תודה לד"ר דלית גסול שדאגה ליידע אותנו!)

שיר לשבת

ונסיים בשיר שפורסם ב"חדשות בן עזר" גליון 586

נפגשנו בתקופת הברזל / ישראל נטע

נִפְגַּשְׁנוּ בִּתְקוּפַת הַבַּרְזֶל אוֹ הַבְּרוֹנְזָה, אנ'לא זוֹכֵר בְּדִיּוּק רַק, כְּשֶׁפָּשַׁטְתְּ אֶת הַמְּעִיל, פֶּלַח בִּטְנֵךְ נִגְלַה, וְסֶרְגֵיי הַשּׁוֹמֵר שֶׁל הָאֲתָר, חִיֵּךְ אֵלֵינוּ. חֲפִירַת הַצָּלָה, אָמַרְתְּ, זֶה לֹא אוֹתוֹ אֲתָר חַד-שִׁכְבַתִּי כְּפִי שֶׁהֶעֱרִיכוּ.

נִפְגַּשְׁנוּ בִּתְקוּפַת הַבַּרְזֶל, קָמֵעַ עַתִּיק הִתְגַּלְגֵּל לְרַגְלֵינוּ, קֶמֶר גּוּפֵךְ זָהַר, כְּשֶׁגָּהַרְתְּ, נִסְעֶרֶת, לִבְחֹן אֶת שֶׁבֶר הַחֶרֶס הַמְּאוּיָּר. דִּבַּרְנוּ עַל שִׁכְבַת הַחֻרְבָּן (הַחֻרְבָּן הוּא הָעוֹגֵן, כָּךְ, מְנַהֶלֶת הַחֲפִירוֹת). דִּבַּרְנוּ עַל מַסָּעוֹת מִלְחָמָה וְעַל הִתְחַדְּשׁוּת. בָּחֹרֶף הַתֵּל יָרֹק כֹּל כָּךְ, וּבַקַּיִץ שִׁכְבַת הַקּוֹצִים מְכַסָּה עַל כֹּל הַסּוֹדוֹת: כְּתַב הַמְּאֵרוֹת הָעַתִּיק יָאִיר אֶת עֵינֵי הַנְּבוֹכִים.

נִפְגַּשְׁנוּ בִּתְקוּפַת הַבַּרְזֶל, אוֹ הַבְּרוֹנְזָה, עִנְיָן שֶׁל מֶטְרִים בּוֹדְדִים, אַלְפֵי שָׁנִים. בְּאוֹקְטוֹבֶּר כְּבָר טַסְתְּ לְאֵיזֶה כֶּנֶס שֶׁל אַרְכִיאוֹלוֹגִים. כְּתַב הַמְּאֵרוֹת פֻּעֲנַח, עַל הָאֲתָר נִסְלַל כְּבִישׁ וְסֶרְגֵיי פֻּטַּר. תֵּל צְהֹב קוֹצִים, תֵּל יָרֹק בָּחֹרֶף, ד"ר ש' מְנַהֶלֶת הַחֲפִירוֹת, יָלְדָה בְּמַזָּל טוֹב. קֶמֶר גּוּפֵךְ עֲדַיִן זוֹהֵר.


שבת שלום ושנשמע רק בשורות טובות.
צחי הררי

Author: צחי הררי

Share This Post On

תגובות לכתבה

Submit a Comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אימות אנושי (למניעת ספאם) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.