עדכונים: קתדרה עולה לרשת! והסופה גרמה לנזקים, אך גם חשפה פסל רומי מרשים באשקלון!

יש לנו ארץ קטנה אך קורים בה דברים גדולים, הנה כמה ידיעות טובות וטובות פחות מהימים האחרונים:

עיון מקוון בגליונות העבר

גליונות קתדרה מן השנים שעברו עלו לרשת האינטרנט במלואם!
עד עתה נפתחו להצגה גליונות 1 עד 125, בכל גליון תמצאו את תוכן העניינים ובסופו אפשרות לצפיה בגליון כקובץ pdf. בקובץ ניתן לערוך חיפוש פנימי בעזרת החיפוש המובנה של כל תוכנת צפיה ב- PDF (חפשו את סימן המשקפת)
http://www.ybz.org.il/?CategoryID=235
(לא מצליחים לפתוח קבצי PDF? אולי פה תמצאו פיתרון.)

הסערה חשפה באשקלון פסל אישה מרשים מהתקופה הרומית

פסל אישה מרשים מהתקופה הרומית (בן כ-2000-1800 שנה) התגלה הבוקר ע"י עובר אורח מצפון למלון הולידי אין באשקלון, וזה מיהר לדווח על התגלית לרשות העתיקות. בצהרים הוציאה רשות העתיקות את הפסל מהים, וזה הועבר למחסני אוצרות המדינה להמשך מחקר.

לדברי ד"ר יגאל ישראל, ארכיאולוג מחוז אשקלון ברשות העתיקות, "הפסל התמוטט אל הים בעת קריסת המצוק הימי העתיק כתוצאה מהסערה. קריסת המצוק הביאה גם להרס בית מרחץ ופסיפסים ששכנו בתוך המצוק במשך מאות רבות של שנים".
פסל השיש הלבן, בגובה 1.20 מ' ובמשקל של כ-200 ק"ג, בדמותה של אישה לבושה טוגה ונועלת סנדלים, נמצא כשהוא ללא ראש וללא ידיים. נראה שהוא ניזוק כבר בתקופה העתיקה.

לדברי קובי שרביט, מנהל היחידה לארכיאולוגיה ימית ברשות העתיקות, "הפסל יפהפה ומרשים מאוד, אבל דרך חשיפתו – בהתמוטטות המצוק העתיק, היא נורת אזהרה מהבהבת לסכנת הקריסה של ערי החוף העתיקות בישראל, עליה אנו מתריעים מזה זמן רב. הסופה האחרונה גרמה נזקים אדירים ובלתי הפיכים לעתיקות לאורך ערי החוף – בין השאר, בקיסריה, באשדוד ובאשקלון- כמוהם טרם ראינו. על המדינה לקחת אחריות מיידית ולהקצות משאבים להגנת המצוק הימי, לפני שנאבד נכסי מורשת נוספים לתמיד".

צו סגירה לאזור יערות הכרמל

רשות שמורות הטבע והגנים מבקשת להודיע: המטיילים מתבקשים להימנע מלטייל באזור הכרמל עד אשר נבחן נבדוק ונטפל בכל אותם אזורים שנפגעו בשריפה, ואז נזמין גם את הציבור לבוא ולראות.
– להודעה המלאה לחצו כאן

נמל קיסריה בסכנת התמוטטות מיידית

נמל קיסריה בסכנת התמוטטות: הגלים מתרסקים ישירות על הנמל העתיק ותורמים להתמוטטותו. לפני כחודשיים קראנו למציאת פתרון לנזק שעשוי להיגרם לערכי מורשת בני אלפי שנים. מומחים: "התמוטטות שובר הגלים מעמידה בסכנה את הנמל העתיק כולו.
– לידיעה המלאה לחצו כאן

נחזור קצת לענייני חנוכה ולנושא שעלה בשיעור של ד"ר מוטי אביעם –

מצוקת נדל"ן ומחסור בקרקע? גם בתקופת החשמונאים ובית שני

היהודים בתקופת היוונים והחשמונאים היו יכולים לעלות לארץ, אך רובם בחרו לחיות בגולה. הסיבה הייתה כלכלית – צפוף כאן. פרופסור זאב ספראי: "הארץ הייתה מהצפופות בעולם ומחולקת לנחלות. לא היה מקום לכולם, והעושר היה שייך לקליקה קטנה וסגורה. בחו"ל היו יותר הזדמנויות". נשמע מוכר?
– לכתבה המלאה לחצו כאן

ונסיים בידיעה טובה:

בשעה טובה: הוכרזה שמורת טבע חולות עגור

לאחר תהליכי הכרזה שנמשכו כ-25 שנים, 176,000 דונמים של טבע בראשיתי יזכו מעתה בהגנה מלאה של רשות הטבע והגנים. בשמורה, הנמצאת בגבולה הדרום מערבי של ישראל, מתקיים עושר של מיני חיות בר, מזוחלים ומכרסמים ייחודיים לאזור ועד ליונקים גדולים ועופות בר.
– לידיעה המלאה לחצו כאן

עדכונים וקישורים לידיעות מעניינות מתפרסמות כמעט מדי יום בטוויטר שלנו:
http://twitter.com/lomdim

Author: צחי הררי

Share This Post On

תגובות לכתבה

Submit a Comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אימות אנושי (למניעת ספאם) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.