נא להקליד בשורת החיפוש את הפוסט שאתם מחפשים.
חיפוש

דיני התעבורה – מה הם ואיפה ניתן ללמוד אותם?

חוק ומשפט

התחום של דיני התעבורה הוא תחום עיסוק אשר דורש לא רק שנים של לימודי משפטים, אלא גם ניסיון מעשי בייצוג משפטי פרקטי. ללא ההתנסויות המעשיות, קשה מאוד להבין את כל התחום על בוריו, בין השאר מאחר ומדובר בתחום חקיקה סבוך ומורכב, אשר הענישה בו תלויה בכמות אדירה של גורמים. במאמר זה נציג דוגמאות לדיני תעבורה והבדלים שיכולים להשפיע על הפסיקה.

 

היכן ניתן ללמוד את דיני התעבורה?

עורך דין תעבורה הוא יותר מאשר סתם עורך דין. עורך דין רגיל מסיים את לימודי המשפטים, עובר שנה של התמחות במוסד משפטי מוכר, ולאחר מכן חייב לעבור בחינות לשכה קשות ביותר, אשר מעל 50 אחוזים מהמועמדים המגיעים להיבחן בהם נכשלים. עורך דין תעבורה ימשיך לאחר מכן לעבוד במשרד עורכי דין המתמחה בתחום זה, יעבור שבועות, חודשים ושנים של ייצוג משפטי בתיקי תעבורה, ויפתח בסיס ידע נרחב. עבור אנשים אשר אינם עוסקים בתחום המשפטי, ההבנה המלאה של דיני התעבורה בישראל היא מאתגרת ביותר. הדינים כתובים בשפה משפטית מקצועית, והמורכבות הרבה שלהם ושל פסיקות העבר מחייבת לעשות שימוש בגורם מתווך, עורך דין מטעמכם. ניתן לעיין בדיני התעבורה בחיפוש אחר החקיקה הישראלית, אך ההבנה לא תהיה שלמה ללא קריאת תקדימים משפטיים בנושא.

 

ההבדל בין נהיגה בחוסר זהירות לעומת נהיגה בקלות ראש

התחום של נהיגה בקלות ראש לעומת נהיגה בחוסר זהירות כולל מספר עצום של תיקים ומקרים פרטניים, אשר הצגה נכונה של כל אחד מהם יכולה להוביל לשינוי משמעותי בסיכויי ההרשעה שלכם. נהיגה בקלות ראש, היא העבירה החמורה יותר, ובאופן משמעותי. במילים פשוטות, מדובר בנהיגה באופן שבו הנהג היה על פי הכרעת השופטים מודע לחלוטין לסיכון חיי אדם, ובחר להמשיך לנהוג למרות זאת.

נהיגה בחוסר זהירות היא עבירה פחותה, אשר המשמעות שלה היא נהיגה שלא כשורה, אך שיתכן והנהג לא היה מודע לסכנה שבמעשיו לחלוטין. ההבדל בענישה יכול להיות עצום, וההבדל בין שני המקרים הוא לעיתים קרובות זניח מאוד, ותלוי הקשר. נהיגה תוך כדי שיחה טלפונית למשל, אם היא מתבצעת באמצע כביש סואן ובמהירות גבוהה, תיחשב נהיגה בקלות ראש, ואם בכביש קטן ושומם כחוסר זהירות לכול היותר.

 

ההבדל בין תאונה ברכב פרטי לתאונה ברכב עבודה

תאונה ברכב פרטי היא המקרה הקלאסי שבו מתעסקים עורכי דין המומחים לעבירות תנועה. העבירה יכולה לקרות פעמים רבות לכל אחד, עקב רגע אחד של חוסר תשומת לב, או תנועה מפתיעה של נהג אחר. ההבדל בין תאונה ברכב פרטי לתאונה ברכב עבודה, יכול להיות אדיר. אם אין לכם הרשעות קודמות, תאונה ברכב עבודה עשויה להישפט בראייה מקלה יותר, כדי לשמור על פרנסתו של המואשם, הקלות אשר לא יהיה זכאי להם נהג רכב פרטי.

חוקים בכביש
חוקים בכביש
אז מה היה לנו עד עכשיו?
עוד בנושא כללי