נא להקליד בשורת החיפוש את הפוסט שאתם מחפשים.
Search

מה ההבדל בין מיטה יהודית למיטה רגילה?

מיטה יהודית ומיטה רגילה

מיטה היא אחת מפרטי הריהוט החשובים ביותר בבית. לכל אחד שגר בבית יש מיטה שעליה ישנים, נחים, חולמים, קוראים, צופים בטלוויזיה או סתם מדברים. כיום ישנן מיטות מסוגים רבים. יש מיטות פשוטות ורגילות, יש מיטות מים, ישנן מיטות ליחידים ומיטות לזוגות. ישנן מיטות קינג או קווין סייז שהן גדולות במיוחד. סוג נוסף שקיים הוא המיטה היהודית. מהי המיטה היהודית? במה היא שונה ממיטה רגילה? המשיכו לקרוא וגלו.

 

מהי בעצם מיטה רגילה

אין צורך להרחיב על מהי המיטה הרגילה. מדובר בבסיס מיטה או מיטה מרופדת שיכולה לבוא בגדלים ובסוגים שונים. היא יכולה להיות מתקפלת, או להיות מיטת יחיד שנפתחת למיטה רחבה יותר. יש מיטה וחצי ויש מיטה זוגית. קיימים אינספור סוגים של מיטות רגילות בגדלים שונים ובעיצובים שונים. בסופו של דבר מדובר ברהיט מלבני או מרובע שמיועד לשינה ובדרך כלל ישן בו אדם יחיד או שני אנשים (תלוי אם זו מיטת יחיד או זוגית) ולפעמים גם יותר (כולנו מכירים את הילדים הקטנים או הנכדים שמתגנבים למיטה של אמא ואבא או סבא וסבתא).

 

מהי מיטה יהודית

מיטה יהודית גם היא לכאורה  מיטה רגילה. ההבדל הוא שהיא מותאמת לאורח החיים היהודי בכך שהיא מאפשרת הפרדה בימים שהבעל והאישה אינם מותרים זה לזו. לפי ההלכה, בימי נידה אסור כל מגע בין בעל לאשתו, החל מלהעביר את המלח בשולחן או כוס מאחד לשני וכלה ביחסי אישות. כחלק מאיסור המגע, גם אסור שיהיה מגע בטעות במהלך השינה.

כאן נכנס תפקידה של המיטה היהודית. המיטה היהודית בעצם יכולה לתפקד כמיטה זוגית וכשתי מיטות יחיד בהתאם לדרישות ההלכה היהודית. מיטה יהודית בנויה בצורה כזו שניתן להרחיק את שני חלקיה בזמן הנידה וליצור שתי מיטות נפרדות ובזמן שהבעל והאישה מותרים זה לזו אפשר לחבר את המיטה למיטה אחת זוגית.

 

מה השוני ולמי מיועדת מיטה יהודית?

כפי שציינו במיטה רגילה לא ניתן להפריד או להקפיד על נושא המגע במהלך השינה בזמן נידה. לעומת זאת המיטה היהודית מאפשרת את ההפרדה ומניעת המגע בתקופת הנידה ובכך מאפשרת לשמור על אורח החיים והמסורת היהודיים באופן מלא. מיטה יהודית מתאימה בעיקר לאוכלוסייה הדתית והחרדית אשר מקפידים על אורח החיים היהודי המסורתי, אך גם חילונים לעיתים ירכשו אותו כי היא מאפשרת התאמה של שני מזרנים כך שכל אחד יכול מבני הזוג יכול לבחור את המזרן שנוח לו.

לסיכום מיטות יהודיות תפקידן בעיקר לשמר ולאפשר אורח חיים יהודי מסורתי, יחד עם זאת ניתן להשתמש בהן גם במידה ובני הזוג מעוניינים כל אחד בסוג מזרן אחר שמתאים ונוח לו או לה. דבר זה מהווה יתרון משמעותי על מיטה זוגית רגילה.

מיטה יהודית

אז מה היה לנו עד עכשיו?
עוד בנושא כללי